ABD'de siyah genci vuran polis konuştu: Vicdanım rahat

ABD'de siyah genci vuran polis konuştu: Vicdanım rahat
ABD'de siyah genci vuran polis konuştu: Vicdanım rahat
ABD'nin Missouri eyaletinin Ferguson kasabasına, 18 yaşında silahsız siyah bir genci vurarak öldüren polis memuru "yargılanmasına gerek olmadığı" kararının ardından ilk kez konuşarak, vicdanının rahat olduğunu söyledi.

RADİKAL – ABD ’de ağustos ayında 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown’u vurarak öldüren ve önceki gün jüri tarafından ‘suçsuz’ bulunan polis memuru Darren Wilson, maktul Michael Brown'la boğuşması sırasında Brown'ın tabancasını elinden almaya çalıştığını ve nefsi müdafaa amacıyla ateş ettiğini öne sürdü. BBC’de yer alan habere göre Wilson, vicdanının temiz olduğunu, işini doğru yaptığına inandığını belirtti.

ABC televizyonuna röportaj veren Darren Wilson isimli polis, "Kalbinize ve aklınıza dönüp baktığınızda, Michael Brown beyaz olsaydı, tüm olay yine aynı şekilde gelişirdi diyebiliyor musunuz?" sorusuna "Evet" diye cevap verdi. Polis memuru, "Hiç bir şüphe yok mu?" diye soran muhabire, "Yok" dedi.

‘HULK İLE BOĞUŞUR GİBİYDİ’
Wilson, Brown'la yaşanan olayda kendisini güreşçi Hulk Hogan'ı durdurmaya çalışan beş yaşında bir çocuk gibi hissettiğini söyleyerek "Çok büyük, çok güçlü bir adamdı" dedi. Muhabir Wilson'a "Siz de iri yarısınız" derken, polis "Evet ortalamanın üstündeyim" diye yanıtladı.

Wilson, ilk yumruğu Brown'un attığını, 10 saniye kadar süren bir itiş kakış yaşandığını, kendisinin ise polis aracının içinde sıkışmış vaziyette olduğunu ve dışarı çıkmaya çalıştığını söyledi. Polis memuru, Brown'un silahını elinden almaya çalıştığını, tetiği ilk kez o zaman çektiğini söyledi. Wilson, neden kaçmaya başlayan Brown'u takip ettiği sorusuna ise "Benim işim oturup beklemek değil, bu adamın nereye gittiğini öğrenmeliydim, bunun için eğitildim" diye yanıt verdi. Brown'u öldürmese kendisinin öldürüleceğinden korktuğunu söyleyen Wilson, meslek hayatında ilk kez bu olayda silah kullanmış.

Amerika Adalet Bakanı Eric Holder, Brown olayıyla ilgili olarak federal soruşturma yürütüldüğünü bildirdi. Adalet Bakanlığı da ayrıca Ferguson Emniyeti’nin anayasayı ihlal eden uygulamalarda bulunup bulunmadığını inceliyor.

Bu arada Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri de, Amerikalı göstericilere itidal çağrısında bulundu, şiddet ve yıkımdan uzak durmalarını istedi. Zeyd Ra’ad el Hüseyin, halkın jürinin kararına yönelik tepkilerini belirtme hakkı olduğunu ancak mal ve cana zarar veremeyeceğini açıkladı.

ABD'de polise öfke sürüyor, Ferguson'a takviye asker gönderildi