ABD'de üniversitede üç Müslüman öldürüldü

ABD'de üniversitede üç Müslüman öldürüldü
ABD'de üniversitede üç Müslüman öldürüldü
ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde Müslüman bir aileden üç kişinin silahla vurularak öldürüldüğü bildirildi.

RADİKAL - ABD 'nin Kuzey Carolina eyaletinde bulunan Kuzey Carolina Üniversitesi yakınlarındaki Chapel Hill’de üç kişi vurularak öldürüldü. Salı günü yerel saatle 17.11’deki silah sesleri üzerine akademisyenler ve öğrencilerin yaşadığı apartmana giden polis, üç gencin cesedini buldu. Polis, ölenlerin kimliğini 23 yaşındaki Deah Shaddy Barakat, 21 yaşındaki Yusor Muhammad ve 19 yaşındaki Razan Muhammad Ebu Salha olarak açıkladı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Yusor Muhammad’in Deah Shaddy Barakat’in eşi, Razan Muhammed Ebu Salha’nın ise kardeşi olduğu belirtildi. Polise teslim olan 46 yaşındaki Craig Stephen Hicks cinayetlerle ilgili soruşturma kapsamında tutuklandı. Sosyal medyada cinayetlerin ‘yakın mesafeden infaz’ tarzında işlendiği ve kurşunların gençlerin kafalarına isabet ettiği iddia edildi.

                                                                      Cinayeti işleyen Stephen Hicks

Chapel Hill polisi, olayın nedenini araştırdıklarını belirtti. Polisten "Toplumun tedirgin olması için bir neden yok" açıklaması geldi. Deah Barakat'in bir süre önce evlendiği ve eşiyle birlikte sosyal medyayı aktif şekilde kullandığı belirtiliyor. Barakat'ın ölmeden birkaç gün önce Suriyeli sığınmacılar için yardım kampanyası başlattığı ve sosyal medyada İslamofobi ile ilgili yaptığı paylaşımlar dikkat çekti.

CİNAYETİ GÖRMEZDEN GELEN BASINA TEPKİ

ABD basının 3 Müslüman gencin katledilmesini görmezden gelmesine sosyal medyada büyük tepki gösterildi. "ChapelHillShooting" hastagiyle Twitter'da paylaşılan mesajlarda ABD medyasının "ikiyüzlülüğüne" tepki gösterildi.

Florida Barry Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Halid Beydun "Müslümanlar, ancak tetiği çektiklerinde haberlere çıkıyorlar, vurulduklarında değil. Chapel Hill cinayetlerinin medyada yer almaması da bunu ispatlıyor" mesajını paylaştı.