ABD'de Zimmerman isyanı yayılıyor

ABD'de Zimmerman isyanı yayılıyor
ABD'de Zimmerman isyanı yayılıyor
Washington ve New York dışında da gösteriler yayılırken cumartesi günü için büyük protesto çağrıları yapılıyor.

ABD 'de siyahi genç Trayvon Martin'i öldüren beyaz-hispanik George Zimmerman'ın serbest bırakılmasının ardından başlayan
protestolar sürüyor.

Sadece başkent Washington'da ABD Adalet Bakanlığı önünde ve New York'ta iki farklı yerdeki protestoların dışında, ülkenin birçok eyaletinde gösterilyapıldı. Protestolar genellikle barışçıl şekilde ilerliyor. Los Angeles'ta da kararın açıklandığı günden bu yana protesto yapılıyor. Dünkü protetestolarda bir grubun trafiği kestiği, bazı tutuklamaların olduğu, yer yer polisin plastik mermi kullandığı ve bir otelin lobisine zarar verildiği öne sürülüyor.
Siyahi bir genci döven polislerin sarbest kalmasının ardından 1992 yılında 6 gün boyuca isyanlara sahne olan Los Angeles'ta, özellikle Long Beach'de cuma günü "Barış Yürüyüşü" adı altında büyük bir gösteri yapılması planlanıyor.

'ŞEKER'LE YÜRÜDÜLER

Ohio eyaletinin Cleveland kentinde de 200'ü aşkın kişi adalet sarayına yürüdü. Martin'in öldürüldüğü gün elindeki poşette "skittles" şekeri bulunuyordu. Yanlarında bu şekeri getiren göstericiler, bunları adalet sarayının önüne bıraktı.

ABD Başkanı Barack Obama'nın da memleketi olan Chicago'daki gösterilerde, özellikle rahipler ve sivil toplum kuruluşları protestoların barışçıl şekilde yürütülmesi çağrısı yapıyor.

Chicago, sivil haklar savunucusu Martin Luther King'in suikaste uğramasından sonra 1968 yılında isyanlara sahne olmuştu.

Bunun yanında Missouri eyaletinin Kansas şehri, New Jersey eyaletinin Newark kenti ile Florida eyaletinin Miami kenti ve Teksas eyaletindeki Houston'da gösteriler yaşandı. Houston'da yüzlerce gösterici otoyolu bir süre trafiğe kapattı. 

DAYAK İDDİASI

ABD'de Afrikalı-Amerikalı nüfusun çok yoğun olduğu Maryland eyaletinin Baltimore kentinde de yüzlerce gösterici Mckeldin Meydanı'nda toplanarak belediye binasına yürüdü. Protestocular, yolu trafiğe kapatırken, kent polisi, Zimmerman gibi Hispanik kökenli bir Amerikalı'nın, bir grup siyahi genç tarafından dövüldüğü iddiasını araştırıyor. Grubun, Hispanik kökenli kişiyi "Bu Trayvon için" diyerek dövdüğü iddia ediliyor.

Karar ilk açıklandıktan sonra şiddet olaylarına sahne olan California'nın Oakland ve Florida'nın Orlando kentlerinde de bugün yeni protestolar bekleniyor. Ülke genelinde cumartesi günü için büyük gösteri çağrıları yapılıyor. (WASHINGTON AA)