ABD'deki saldırıyı gerçekleştirenlerin evinde 12 bomba 3 bin mermi bulundu

ABD'deki saldırıyı gerçekleştirenlerin evinde 12 bomba 3 bin mermi bulundu
ABD'deki saldırıyı gerçekleştirenlerin evinde 12 bomba 3 bin mermi bulundu
California eyaletinde, 14 kişinin öldüğü 21 kişinin de yaralandığı silahlı saldırıyla ilgili detaylar netleşmeye başladı.

RADİKAL - ABD'nin California Eyaleti'ndeki saldırıyı gerçekleştirenlerin evlerinde yapılan aramalarda 12 boru tipi bomba ve patlayıcı yapımında kullanılabilecek çok sayıda malzemenin ele geçirildiği bildirildi.

Saldırının düzenlendiği San Bernardino kentinin Polis Şefi Jarrod Burguan, düzenlediği basın toplantısında, son bilgileri gazetecilerle paylaştı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 14, yaralıların sayısının ise 21 olduğunu kaydeden Burguan, öldürülen saldırganlar 28 yaşındaki Seyid Rıdvan Faruk ile 27 yaşındaki eşi Taşfin Malik'in evlerindeki aramalarda çok sayıda patlayıcı madde bulunduğunu söyledi.

Evde yapılan aramada 12 boru tipi patlayıcı ile patlayıcı yapımında kullanılabilecek yüzlerce malzeme ve 3 binden fazla mermi ele geçirildiğini belirten Burguan, saldırganların sosyal hizmetler merkezine de birbiriyle bağlantılı 3 boru tipi bomba bıraktıklarını ancak uzaktan kumandanın çalışmaması nedeniyle bombaların patlamadığını düşündüklerini ifade etti.

SİLAHLAR YASAL YOLDAN TEMİN EDİLMİŞ

Burguan, saldırganların kullandığı 4 silahın da yasal yollarla temin edildiği, ikisinin Seyid Rıdvan Faruk tarafından satın alındığını ve saldırganların sabıkalarının temiz olduğunu kaydetti.

Sosyal hizmetler merkezindeki incelemelerde, saldırganların 65 ile 75 el civarında ateş ettiklerini dile getiren Burguan, öldürüldükleri araçta bin 600'den fazla mermi bulunduğunu söyledi.

ABD'de silahlı saldırı


Burguan, saldırganlardan Faruk'un olay yerindeki salonda çalışanlar için düzenlenen yıl sonu partisine katıldığını fakat kızgın bir şekilde partiden ayrıldığını ancak bunun nedeninin henüz tespit edilemediğini ifade etti.

FBI yetkilileri de saldırıyı terörizm olarak nitelendirmek için henüz erken olduğunu kaydetti.

PAKİSTAN PASAPORTLU

Öte yandan, kadın saldırgan Taşfin Malik'in Pakistan pasaportlu olduğu ve ABD'de K1 vizesi (ABD vatandaşı ile nişanlılara verilen) ile bulunduğu öğrenildi.

ABD'nin California eyaletine bağlı San Bernardino kentindeki sosyal hizmetler merkezine saldırı düzenleyen Seyid Rıdvan Faruk ile eşi Taşfin Malik, 14 kişiyi öldürdükten sonra olay yerinden kaçmış daha sonra polisle girdikleri çatışmada araçlarında öldürülmüştü.

Saldırganlardan ABD doğumlu Faruk'un son 5 yıldır merkezde Kamu Sağlığı Birimine bağlı çevre sağlık uzmanı olarak çalıştığı belirlenmişti.
AA