ABD'den Çin'i kızdıracak tatbikat

ABD'den Çin'i kızdıracak tatbikat
ABD'den Çin'i kızdıracak tatbikat
ABD ve Filipin ordusu, Güney Çin Denizi yakınında, Filipinler ile Çin arasında ihtilaf konusu olan bölgede askeri tatbikat başlattı.

ABD ve Filipinli askeri yetkililerin Çin 'in "hayali hedef" olmayacağını vurguladıkları tatbikat 2 hafta sürecek. Tatbikata 7 bin ABD ve Filipin askeri katılıyor. Filipin ordusundan Binbaşı Emmanuel Garcia, her yıl düzenlenen olağan "Balikatan" (Omuza Omuza) tatbikatında bu yıl, Güney Çin Denizi yakınında teröristler tarafından ele geçirildiği varsayılan bir petrol platformunun, ABD ordusu desteğindeki Filipin askerlerince temsili olarak geri alınmasına ilişkin muharebe manevralarının da uygulanacağını bildirdi. 

ABD ordusundan Deniz Yarbay Curtis Hill de tatbikattaki diğer senaryoların büyük bir kısımının insani yardım misyonları ve afete müdahale tatbikatlarından oluştuğunu belirtti. Öte yandan Pekin yönetimi, Çin ile Filipinler'in dışında 4 ülke arasında ihtilaf konusu olan Güney Çin Denizi yakınındaki bölgede, ABD askerlerinin de dahil olduğu askeri tatbikatlar yapılmasını protesto ediyor. (AA)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Çin

  ,

  Emmanuel

  ,

  Protesto

  ,

  petrol

  ,

  ülke

  ,

  müdahale