ABD'den Erdoğan'ın sözlerine 'ilginç' yorumu

ABD'den Erdoğan'ın sözlerine 'ilginç' yorumu
ABD'den Erdoğan'ın sözlerine 'ilginç' yorumu
Victoria Nuland, Başbakan Erdoğan'ın Şanghay Beşlisi'ne katılımla ilgili sözleri için "Açıkçası, Türkiye'nin aynı zamanda bir NATO üyesi olduğu göz önüne alındığında, bu ilginç olur. Ne olacağını göreceğiz" dedi.

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, günlük basın brifinginde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın geçen haftaki bir televizyon mülakatında, “Geçenlerde (Rusya Devlet Başkanı) Sayın Putin'e 'bizi Şanghay Beşlisi içine alın' dedim. Biz de AB'ye 'Allah'a ısmarladık' diyelim, ayrılalım oradan” şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan'ın bu sözlerini görmediğini ifade eden Nuland, “Açıkçası, Türkiye 'nin aynı zamanda bir NATO üyesi olduğu göz önüne alındığında, bu ilginç olur. Ne olacağını göreceğiz” dedi.

İSTANBUL’DA KAYBOLAN AMERİKALI İÇİN TEMASTAYIZ
İstanbul'da kaybolduğu belirtilen Amerikalı kadınla ilgili olarak da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği'nin konu üzerinde çalıştığını, kadının ailesi ve Türk yetkililerle temas halinde olduğunu bildirdi.

Nuland, konuyla ilgili soru üzerine, “ABD vatandaşı Sarai Sierra'nın Türkiye'de kaybolduğuna dair haberlerin farkındayız. İstanbul'daki başkonsolosluğumuz ve Ankara'daki büyükelçiliğimiz bu konu üzerinde çalışıyorlar, aile ve Türk yetkililerle temas halindeler” dedi.

Nuland, mahremiyet kaygılarından ötürü bu konuda daha fazla detay veremeyeceğini kaydetti. (aa)