ABD'den Esad'a 'kimyasal' suçlama

ABD'den Esad'a 'kimyasal' suçlama
ABD'den Esad'a 'kimyasal' suçlama
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Esad güçlerinin iki kez kimyasal silah kullanarak saldırı gerçekleştirdiğini söyledi.

Kerry'nin açıklaması, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in sözlerinin ardından geldi. Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret eden Hagel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Amerikan istihbaratının, Suriye rejiminin muhaliflere karşı "az miktarda da olsa sarin gazı kullanıldığı konusunda belirli derecede emin olduğunu" belirtti.

Bu konuda Beyaz Saray’ın iki senatöre mektup gönderdiğini söyleyen Hagel, kimyasal silahın ne zaman ve nerede kullanılmış olabileceği konusunda ayrıntı vermedi. Beyaz Saray’ın kongre üyelerine gönderdiği mektupta, Suriye’de kiyasal silah kullanılmış olabileceği ancak daha fazla değerlendirme gerektiği kaydedildi.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: SINIRLI AMA İNANDIRICI BİLGİ VAR

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, "Suriye'de kimyasal silahın kullanıldığını gösteren sınırlı ama inandırıcı bilgiler olduğunu" bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Suriye'de arasında sarin gazının da bulunduğu kimyasal silah kullanıldığını gösteren, çeşitli kaynaklardan edinilen sınırlı ama inandırıcı bilgi var. Bu, çok endişe verici. Kimyasal silahların kullanımı savaş suçudur.
Müttefiklerimizi, ortaklarımızı ve Birleşmiş Milletleri bu konuda bilgilendirdik ve daha iyi bilgi edinmek için aktif bir şekilde çalışıyoruz" ifadesine yer verildi.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'i uluslararası toplumla işbirliği yapmaya çağıran İngiltere Dışişleri Bakanlığı, "Esed'in, BM ile Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) Suriye'ye girişine izin vererek rejiminin bu korkunç suçu işlemediğini kanıtlaması gerektiğini" belirtti.(aa)