ABD'den hava sahası ihlaliyle ilgili açıklama

ABD'den hava sahası ihlaliyle ilgili açıklama
ABD'den hava sahası ihlaliyle ilgili açıklama
ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Rus hava sahası ihlalinin sehven yaşandığına inanmıyoruz' denildi.

RADİKAL - ABD Savunma Bakanlığı yetkilisinden, Rusya'nın Türkiye hava sahasını ihlaliyle ilgili açıklama geldi. Açıklamada, "Rus havası ihlalinin sevhen yaşandığına inanmıyoruz denildi. Olaydan "derin endişe" duyulduğunun belirtildiği açıklamada, "Rusya'yı güvenli ve sorumlu bir şekilde hareket etmeye çağırıyoruz. İhlal konusunda derin endişe duyuyoruz" ifadesi kullanıldı. 

Cumartesi günü Rus Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağının Türkiye hava sahasını Hatay civarında ihlal etmesi üzerine, Türkiye iki F-16 jetini bölgeye göndermiş ve Rus uçağını hava sahasından çıkarmıştı. Habertürk televizyon kanalına konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu da hava sahasını her kim ihlal ederse etsin angajman kurallarının uygulanacağını vurguladı ve "Etrafımızda krizler yaşanıyor. Bu ortamda Türkiye'nin tedbir halinde olması lazım. Tavrımız çok açık. Kim sınırlarımızı ihlal ederse önce uyarırız, dostça uyarırız. Hangi ülke olursa olsun" dedi.

Rusya'dan gelen açıklamalarda ise Cumartesi günü TSİ 12:08'de yaşanan olayın "navigasyon hatası" sonucu meydana geldiği ifade edilmişti

Davutoğlu: Kim olursa olsun angajman kuralımız belli!

Rusya'dan hava sahası ihlali açıklaması

TSK: F-16'larımız Suriye sınırında 5 dakika 40 saniye taciz edildi

Dışişleri: Rus uçağı sınırı ihlal etti