ABD'den Heybeliada çağrısı: Gecikmeksizin açılsın

ABD'den Heybeliada çağrısı: Gecikmeksizin açılsın
ABD'den Heybeliada çağrısı: Gecikmeksizin açılsın
ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nin Avrupa, Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komitesi'nde Heybeliada Ruhban Okulu'nun koşulsuz olarak veya gecikmeksizin açılmasına yönelik karar tasarısı kabul edildi.

 

WASHINGTON - Meclis'teki Elen Grubu'nun Eşbaşkanlarından Cumhuriyetçi Parti Florida milletvekili Gus Bilirakis tarafından sunulan tasarı, salonda bulunan 7 milletvekilinin oylarıyla kabul edildi.

Tasarının nihai kabulü için önce Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde sonra da Temsilciler Meclisi Genel Kurulu tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak tasarı meclisten geçse dahi bir bağlayıcılığı bulunmuyor, sadece tavsiye niteliği taşıyor. Avrupa , Avrasya ve Yükselen Tehditler Alt Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Parti California milletvekili Dana Rohrabacher, oturuma Türkiye 'nin dostu ve hayranı olarak geldiğini söyledi.

DOSTANE BİR MESAJ


Yaklaşık 25 yıllık milletvekilliği döneminde Kongre'nin Türkiye'ye zarar vermek ve rencide etmek niyetiyle hareket ettiğine belirli dönemler şahit olduğunu anlatan Rohrabacher şunları söyledi: " Bugün görüşülen tasarıyla aslında Türk hükümetine dostane bir mesaj gönderiyoruz. Bizim İslam dünyasında Batı'ya yönelik ılımlılık gösteren modellere ihtiyacımız var ve biz bunu bugün Türkiye'de görüyoruz. Türkiye, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bir ülke. Onların bize ve dünyanın geri kalanına, insan haklarına ve farklı dinlere inananlara saygı gösterdikleri mesajını göndermesini istiyoruz. Heybeliada Ruhban Okulu'nu açarak Türk hükümetinin ve Türk insanının olumlu niyetini göndermekten başka bize gönderecekleri iyi mesaj yok. Türkiye özgürlüğün olduğu ve gurur duyulacak bir ülke. Eminim bize Batı'nın dostu olduklarına yönelik bir mesaj göndereceklerdir." (AA)