ABD'den IŞİD açıklaması: Türkiye elinden geleni yapıyor

ABD'den IŞİD açıklaması: Türkiye elinden geleni yapıyor
ABD'den IŞİD açıklaması: Türkiye elinden geleni yapıyor
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, IŞİD'e karşı verilen mücadelede diğer küresel koalisyon ülkeleri gibi Türkiye'nin de elinden geleni yaptığını söyledi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey de, 'Türkiye'nin uluslararası koalisyona sunduğu birçok noktadaki somut çabalarından memnuniyet duyuyoruz' dedi.

RADİKAL - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, Suruç'taki terör saldırısıyla ilgili soruları yanıtladı. " Türkiye 'nin IŞİD'e karşı yeterince mücadele vermediği" yönündeki iddialara ilişkin soru üzerine Kirby, "Diğer küresel koalisyon ülkeleri gibi, NATO müttefikimiz olan Türkiye de IŞİD'e karşı verilen mücadelede yapabileceklerinin en iyisini yapmaya çalışıyor" dedi.

Saldırı sonrası ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasını hatırlatan Kirby, "Yapılan zalim saldırı, vermiş olduğumuz mücadelenin ciddiyetini göstermektedir ve Türkiye'nin yanında olduğumuzu tekrar hatırlatmak isterim" ifadesini kullandı.

Kirby, terör saldırısını henüz IŞİD'in üstlenmediği belirtilerek, bu konuda ABD hükümetinin ne düşündüğünün sorulması üzerine, "IŞİD, ne kadar tehlikeli bir organizasyon olduğunu defalarca göstermiştir. Türk yetkililer saldırıyla ilgili gerekli soruşturmaya devam etmektedir. Bu soruşturmalar tamamlanmadan Türk yetkililerin önüne geçerek bir açıklama yapmak doğru olmaz" yorumunda bulundu.

Times: Suruç'taki intihar saldırısı Erdoğan için uyarı olmalı

BEYAZ SARAY: MEMNUNİYET DUYUYORUZ

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Alistair Baskey ise Türkiye'nin, IŞİD’le mücadele kapsamında oluşturulan uluslararası koalisyonun önemli bir ortağı olduğunu belirterek, "Türkiye'nin uluslararası koalisyona sunduğu birçok noktadaki somut çabalarından memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Suruç katliamına her yerde tepki

Baskey, yaptığı açıklamada, Suruç'ta meydana gelen terör saldırısının ardından Türkiye'nin IŞİD'e karşı yeterince mücadele etmediği eleştirilerine, Türkiye'nin, IŞİD'le mücadelede "kritik bir ortak" olduğu karşılığını verdi. Yaklaşık 2 milyon sığınmacıya ev sahipliği yapmasıyla insani yardım çabalarına liderlik eden Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelesini de öven Baskey, şunları kaydetti:

"Türkiye, IŞİD'e karşı mücadelede kritik bir ortak. Türkiye'nin uluslararası koalisyona sunduğu birçok noktadaki somut çabalarından memnuniyet duyuyoruz. Türkiye, Suriyeli ılımlı muhaliflere yönelik eğit-donat programına ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda Türkiye, yabancı savaşçıların akınını engellemek için de birçok önemli adımlar attı. Yabancı savaşçı akını sadece Türkiye'nin bir problemi değil ve bu noktada özellikle Avrupa 'dakiler olmak üzere Türkiye ve diğer ortaklarımızla yakından çalışmayı sürdüreceğiz." (AA)

Çin: IŞID'ci Uygurlar Türkiye'de bize saldıracak

Suruç'taki bombacının kimliği kesinleşti