ABD'den Kobani'deki YPG güçlerine silah yardımı

ABD'den Kobani'deki YPG güçlerine silah yardımı
ABD'den Kobani'deki YPG güçlerine silah yardımı
ABD, "Kobani'deki Kürt savaşçılara silah, askeri mühimmat ve tıbbi yardım ulaştırıldığını" resmen açıkladı. Erdoğan geçen hafta bu ihtimale ilişkin "PYD şu anda bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütüdür" demişti.

RADİKAL – Suriye ve Irak’taki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mevzilerine yönelik hava operasyonlarının koordinasyonunu da yürüten ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, Kobani’deki Kürt güçlerine dün akşam havadan silah ve mühimmat yardımı yapıldığı belirtildi. Irak’taki Federal Kürdistan yönetiminin gönderdiği silah, askeri mühimmat ve tıbbi malzemenin, hava yoluyla kenti savunan direnişçilere ulaştırıldığı belirtildi. Kobani kentini, Türkiye ’de PKK ’ya yakınlığıyla bilinen YPG güçleri savunuyor ve dolayısıyla bu silah yardımı da doğrudan YPG güçlerine yapılmış oluyor. Bu durum, Suriye’de 2011 yılının yaz aylarından beri devam eden kanlı iç savaş açısından bir ilk olma özelliği taşıyor. ABD, daha önce de ‘ılımlı muhalifler’ olarak tanımladığı bazı güçlere askeri yardımda bulunduğunu açıklamıştı. Ancak bir Kürt grubuna hava indirme yoluyla yardım yapıldığına dair bu ilk resmi açıklama, PYD-YPG’yi ‘terörist’ olmakla suçlayan Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. 


CENTCOM: KOBANİ HALA TEHLİKEDE
ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, dün akşam Suriye’nin Türkiye sınırındaki Kürt kenti Kobani'ye birkaç hava operasyonu gerçekleştirildiğini açıkladı. Kenti IŞİD örgütüne karşı savunan Kürt güçlerine destek amacıyla yapılan operasyonlarda, Irak'taki Kürt yetkililerin gönderdiği silah, askeri mühimmat ve tıbbi malzemelerin hava yoluyla ulaştırıldığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca ABD hava kuvvetlerinin Kobani'de IŞİD'e yönelik toplamda 135'ten fazla operasyon gerçekleştirdiği ve bu sayede IŞİD'in şehre yönelik ilerleyişinin yavaşladığı belirtildi.

Metnin devamında şu ifadelere yer verildi:

"(ABD operasyonlarında) yüzlerce IŞİD savaşçısı öldürüldü, IŞİD mühimmatı ve mevzileri yok edildi. Ancak örgütün tehdidi devam ettiğinden Kobani'deki durum hassasiyetini korumaya devam ediyor. Komutanlık bu nedenle, daha önce de belirttiği gibi, Kobani'nin hala düşebileceğini vurgulamaktadır."


ERDOĞAN: PYD'YE SİLAH GÖNDERMEYE 'EVET' DİYEMEYİZ
Geçtiğimiz hafta içinde ABD'nin, YPG'ye silah desteği vereceği iddiaları gündeme gelmiş, bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, “Böyle bir girişimi desteklemeyeceklerini” söylemişti.

Erdoğan’ın konuyla ilgili sözleri şöyleydi:

"Son günlerde bir şeyler dolaşmaya başladı. Nedir o? PYD'ye silah desteği vermek ve PYD'ye verilecek silah desteğiyle IŞİD'e karşı burada bir cephe oluşturmak. Tamam da PYD şu anda bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütüdür. Bir terör örgütüne kalkıp da bize dost olan NATO'da beraber olduğumuz Amerika'nın böyle bir desteği, açıktan açığa söyleyerek bizden 'evet' ifadesini, yaklaşımını beklemesi çok çok yanlış olur, böyle bir şeyi bizden beklemesi mümkün değil, böyle bir şeye de biz 'evet' diyemeyiz." 

Economist: ABD, PKK ile işbirliğini artırabilir