ABD'den mülteciler konusunda Türkiye'ye destek açıklaması

ABD'den mülteciler konusunda Türkiye'ye destek açıklaması
ABD'den mülteciler konusunda Türkiye'ye destek açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Suriye'deki olaylarla ilgili olarak 'odak noktamız idare edebileceği mültecilerin sayısını artırabilmesi için Türkiye'ye destek vermek' dedi.

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, “ Türkiye 'nin, Suriye içerisinde emniyetli bölge oluşturulması teklifine dair duruşunuz nedir?” sorusunu yanıtladı.

Sözcü Nuland, “Bizim odak noktamız, (Suriye ile) sınırın kendi tarafında başa çıkabileceği mültecilerin sayısını artırabilmesi ve BM'den daha fazla yardım görmesi için Türkiye'ye yardımcı olma ve destek verme üzerinde. Buna odaklanmış durumdayız; bunun, kısa vadede emniyet ve güvenliği sağlamanın en iyi yolu olacağını düşünüyoruz” dedi.

“Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun konuyu BM Güvenlik Konseyi toplantısına getirmeye niyetlendiğine dair bir bilgisinin olup olmadığı sorusu üzerine de Nuland, hem Türk ve Amerikalı yetkililer arasında Ankara 'da yapılan “operasyonel mekanizma” toplantısı hem de ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Türkiye ziyaretinde Türk hükümetiyle kapsamlı istişarelerde bulunduklarını hatırlatarak, “Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile bu konuda konuşmaya devam ediyoruz, ancak dediğim gibi, Türkiye'ye, mülteci akınıyla başa çıkabilmesine yardımcı olmaya odaklanmış durumdayız” diye konuştu. (aa)