ABD'den Mursi'nin idam cezasına tepki

ABD'den Mursi'nin idam cezasına tepki
ABD'den Mursi'nin idam cezasına tepki
ABD yönetimi, Mısır'ın eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezasını eleştirdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Rathke, konuyla ilgili, 'Mısır mahkemesinin idam kararı vermesinden derin endişe duyuyoruz' dedi.

RADİKAL - ABD yönetimi, darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır 'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de aralarında bulunduğu 106 kişi hakkında verilen idam kararından "derin endişe" duyduğunu açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jeff Rathke, günlük basın brifinginde, "Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin de aralarında bulunduğu 100'den fazla kişi hakkında Mısır mahkemesinin idam kararı vermesinden derin endişe duyuyoruz" ifadesini kullandı.

Daha önce de Mısır'da "muhaliflerin ve şiddete başvurmayan aktivistlerin, uluslararası yükümlülüklere ve yasalara aykırı bir şekilde toplu duruşmalarının yapılmasına ve verilen hükümlere yönelik pozisyonlarını sürekli söylediklerine" vurgu yapan Rathke, Mursi ve diğerlerine yönelik duruşmaları "adaletsizce ve hukukun üstünlüğüne güvenini zarar verici" bulduklarını belirtti.

Mursi'ye idam cezası

KANUN ÖNÜNDE EŞİT OLMALI

Rathke, Mısır'daki insan hakları ihlallerine yönelik kaygılarını yönetime açıkça iletmeye devam edeceklerine işaret ederek, "Adalet adına (davaların) kanunlarda belirtilen esaslara uygun olarak yürütülmesine ve bireyselleştirilen yargı sürecine ihtiyaç olduğunu hem kamuoyu önünde hem de özelde dile getirdik. Süreçte kanunlara uygunluğun Mısır'ın aradığı istikrar ve refah için çok önemli ve bunu Mısırlı meslektaşlarımıza iletmeye devam edeceğiz" diye konuştu.
      
Rathke, siyasi bağlantıları ne olursa olsun tüm Mısırlılara kanun önünde eşit ve adil muamele edilmesi gerektiğini kaydetti. (AA) 

Müslüman Kardeşler'in liderine idam cezası