ABD'den Netanyahu'ya 'dur' uyarısı

ABD'den Netanyahu'ya 'dur' uyarısı
ABD'den Netanyahu'ya 'dur' uyarısı
Yahudi soykırımının (Holokost) asıl sorumlusunun Nazi lideri Adolf Hitler değil, dönemin Filistin Müftüsü Hacı Emin olduğunu öne süren İsrail Başbakanı Netanyahu'ya ABD'den bir uyarı daha geldi.

RADİKAL - Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz, Yahudi soykırımının asıl sorumlusu olarak dönemin Filistin müftüsünü gören İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’ya ‘tahrik edici retorik’ uyarısı yaptı. Beyaz Saray’ın 6 milyon Yahudi’yi kimin öldürdüğüne dair en ufak şüphe duymadığının altını çizen Schultz, “Tarafların şiddeti daha da körükleyecek tahrik edici retorik, suçlama ve eylemlerden kaçınmasının önemine vurgulamak istiyoruz” dedi.   

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de Netanyahu’nun söz konusu ifadelerine ilişkin bir soruya, "Akademik çalışmalar bu tezi doğrulamıyor" yanıtını vermişti.

Almanya'dan Netanyahu'ya yanıt: Soykırım bizim suçumuz

Bu arada İsrail ile Filistin arasındaki gerilimin yükselmesinin ardından bir kez daha harekete geçen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Netanyahu ile Almanya’nın başkenti Berlin’de dün bir araya gelmişti. Toplantı öncesinde bir açıklama yapan Kerry, görüşmenin ‘bizleri kınamalar ve retoriklerin ötesine taşıyacak adımların atılması konusunda yardım etmesini umduğunu’ söylemişti. (Sputnik) 

Netanyahu: Hitler Yahudileri yok etmek istemedi

İsrail polisi Yahudi yerleşimciyi öldürdü

İsrail eski savunma bakanına Mavi Marmara davası