ABD'den Pakistan'a 'izahat' filmi...

ABD'den Pakistan'a 'izahat' filmi...
ABD'den Pakistan'a 'izahat' filmi...
Obama ve Dışişleri Bakanı Clinton, Müslümanların Masumiyeti filmine öfkeyi dindirmek amacıyla Pakistan'da yayınlanan reklam filmlerinde tüm dinlere hoşgörülü olduklarını anlatıyor.

WASHINGTON - ABD yönetimi, California'da çekilen İslam karşıtı filmin yol açtığı protestoları ve öfkeyi dindirmek amacıyla, Pakistan televizyonlarına, ABD Başkanı Barack Obama ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın yer aldığı reklam filmlerini yayınlamaları için 70 bin dolar ödedi.
ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, paranın ABD'nin İslamabad Büyükelçiliği kanalıyla ödendiği ve 30 saniye süren, İngilizce yayınlanan ancak Urduca alt yazılı olan reklam filmlerinde, Obama ve Clinton'ın, filmin içeriğini reddettikleri, ABD hükümetinin filmle hiçbir bağlantısının olmadığı ve ABD'nin tüm dinlere hoşgörü kültürüne sahip olduğu yönünde mesajlar verdikleri belirtildi.
Bakanlık Sözcüsü Victoria Nuland, reklam filmleriyle mümkün olan en geniş kitleye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.
Büyükelçilik yetkililerinin, mesajın duyurulması için en iyi yolun reklam filmleri olduğuna kanaat getirdiğini kaydeden Nuland, 7 televizyon kanalının 90 milyon potansiyel izleyici kitlesinin bulunduğunu dile getirdi. (aa)

PROTESTOLAR DURMUYOR, CEP TELEFONLARI KESİLDİ!
Öte yandan Pakistan'da hükümet, ülke genelinde Hz. Muhammed'e ve Müslümanlara hakaret içeren filme karşı bugün düzenlenecek kitlesel eylemler öncesi 15 büyük kentte cep telefonu servislerini durdurma kararı aldı.
Hükümet yetkilileri, ülkenin büyük kentlerinde Cuma namazı sonrası olası şiddet olaylarının önüne geçmek amacıyla mobil telefon şebekelerinin akşam saatlerine kadar bloke edildiğini duyurdu.
Büyük gösterilerin gerçekleşmesi beklenen İslamabad, Karaçi ve Lahor kentlerinde güvenlik önlemleri en üst seviyeye yükseltilirken polisin yetersiz kalma ihtimaline karşı hassas bölgelerde askeri birlikler bekletildiği bildirildi.
Pakistan hükümeti önceki gün aldığı kararla bugünü “Peygamber Sevgisi Günü” ilan ederek, resmi tatil yapılmasını kararlaştırmıştı. (aa)