ABD'den Rusya'ya kınama

ABD'den Rusya'ya kınama
ABD'den Rusya'ya kınama
ABD, Suriye lideri Beşşar Esad'ın Moskova'ya davet edilmesini kınadı.

RADİKAL - ABD , Rusya'nın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı Moskova'da ağırlamasını sert bir dille kınadı. Beyaz Saray Sözcüsü Eric Schultz, "Kendi halkına karşı kimyasal silah kullanan Esad'ın kırmızı halı ile karşılanmasını, Rusya'nın da hedef olarak gösterdiği Suriye'deki siyasi geçiş süreci ile çelişen bir durum olarak görüyoruz" dedi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı ise Washington'ı kaygılandıran esas gelişmenin Rusya'nın Suriye'ye askeri desteğini sürdürmesi olduğunu açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu durumun Esad yönetimini yüreklendirdiği, Suriye'de iç savaşı uzatacağı ve radikal kesimleri daha da güçlendireceği belirtildi.

Times: Kürtlerin Rusya'yla yakınlaşması ABD'yi telaşlandırdı

DÖRT YIL SONRA İLK GEZİ

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ise ülkesinde şu ana kadar 250 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan iç savaşın başladığı 2011'den bu yana ilk kez yurt dışına çıktı. Esad Rusya'ya askeri müdahalesi nedeniyle teşekkür etti, Moskova'nın "terörizin Suriye'ye daha fazla zarar vermesini önlediğini" söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ülkesinin Suriye'deki soruna tüm siyasi güçlerin de katılımıyla uzun vadeli bir çözüm bulunmasını umduğunu vurguladı.

'Esad Moskova'ya bu rotadan gitti'

DÖRT ÜLKE GÖRÜŞECEK

Putin; Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün liderlerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı da arayarak, Esad'la görüşmesi hakkında bilgi vermişti.

Türkiye, Suudi Arabistan, ABD ve Rusya'dan Suriye görüşmesi

ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlar yarın Viyana'da bir araya gelerek Suriye'deki son gelişmeleri ele alacak.

Rusya, 30 Eylül'de Suriye'de hava saldırılarına başlamıştı. Kremlin, saldırılarda IŞİD ve diğer "terör örgütlerinin" hedef alındığını vurguluyor. Batılı ülkeler ise Rusya'nın saldırılarında öncelikle Esad karşıtı diğer silahlı örgütleri hedef aldığını söylüyor.

Fehim Taştekin yazdı. "Sürgüne değil Kremlin'e uçtu!"

Rusya: IŞİD ve El Nusra Suriye ordusuna karşı birleşmek üzere görüşüyor