ABD'den Rusya'ya uyarı: Tutumumuz sertleşebilir

ABD'den Rusya'ya uyarı: Tutumumuz sertleşebilir
ABD'den Rusya'ya uyarı: Tutumumuz sertleşebilir
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Rusya'nın Türk hava sahasını ihlalinin Washington'ın Moskova'ya karşı tutumunu sertleştirmesine yol açacağını söyledi.

Birtakım askeri görüşmeler için İspanya’da bulunan ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Rusya’nın Türk hava sahasını ihlalinin Washington’ın Moskova’ya karşı tutumunu sertleştirmesine yol açacağını söyledi.

Carter açıklamasında detaylara girmeden, “Bu, Rusya’ya yönelik tutumumuzu daha sertleştirmemize neden olacak ve onların çok iyi düşünmediğinin de bir başka kanıtı” ifadesini kullandı. x

AFP’nin haberine göre; Carter, Rus uçaklarının Devlet Başkanı Beşar Esad’a destek için Suriye ’de harekete geçmesinin ardından ülkesi ile Rusya arasında muhtemel terslikleri önlemek adına girişilen görüşmelerin de sekteye uğramış gibi göründüğünü söyledi.

Geçen hafta ABD’li ve Rus askeri yetkililerin video-konferans yoluyla yaptığı görüşmeyi hatırlatan Carter, “Bu görüşmeler Moskova’nın fikriydi. Onlardan bir yanıt bekliyoruz. Gelmeliler ve bunu hemen yapmalılar. Teklifi uygularsanız bu profesyonelce olur ve bunu şimdiye kadar gerçekleştirmediler ve bu da onların stratejik kafa karışıklığının bir işareti olabilir.”

Gazetecilere yaptığı açıklamada Carter, gönüllü Rus askerlerin Suriye’ye gitmeleri yönündeki haberleri doğrulamazken, “Eğer doğruysa bu, sadece onların Suriye’deki hatalarının daha da derinleştirir” dedi.

Rusya'dan Türkiye ve ABD'ye mesaj

Genelkurmay açıkladı: Suriye sınırında çifte taciz