ABD'den seyahat uyarısı!

ABD'den seyahat uyarısı!
ABD'den seyahat uyarısı!
ABD, ülke dışına seyahat edecek Amerikalılar için, 'Dünya çapında' geçerli olmak üzere seyahat uyarısı yayınladı. Uyarıya özellikle Kanada, Avusturalya ve son olarak da Fransa'da yaşanan terör saldırıları yüzünden gerek görüldüğü belirtildi.

RADİKAL - ABD Dışişleri Bakanlığı, son terörist saldırılarından sonra ABD vatandaşlarının 'yüksek düzeyde' uyanık olması ve güvenlik bilinçlerinin artması için uygun adımları atmaları gerektiğini gösterdiğini açıkladı. Duyuruda, ABD ve bölgesel ortaklarının 22 Eylül 'de IŞİD'e karşı askeri eyleme başlamasının ardından IŞİD'in her yerde yabancılara saldırmaları için destekçilerine çağrı yaptığı hatırlatılarak, deniz aşırı seyahate çıkacak tüm Amerikalılar'a güvenlikleri için uygun önlemleri almaları ve seyahatleri sırasında 'çok dikkatli' olmaları uyarısı yapıldı.

IŞİD, El Kaide ve bağlantılı örgütlerin kaçırmalar yoluyla finansal gelir elde etme girişimlerinin arttığı, ABD vatandaşlarına yönelik kaçırma ve rehin alma eylemlerinin yaygınlaştığı ve bu konularda güvenilir istihbarat bilgileri elde edildiği vurgulandı.

Yeni uyarının, 10 Ekim 2014'te yapılan uyarının güncellenmiş hali olduğu belirtilen duyuruda, aşırılık yanlılarının devlet ve özel sektöre ait alanları hedef alabileceği ve konvansiyonel veya konvansiyonel olmayan silahlar kullanabileceği belirtildi. Olası hedefler arasında yoğun ilgi gören spor etkinlikleri, yerleşim alanları, ofis binaları, hoteller, kulüpler, restoranlar, ibadet alanları, okullar, kamusal alanlar, alışveriş merkezleri ve öteki turistik yerler gösterildi.

Duyuruda, toplu taşıma araçlarına yönelik olası terörist saldırılara karşı uyarılan Amerikalıların, hiçbir bölgeyi şiddetten arınmış olarak görmemeleri gerektiği belirtildi. (Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK/DHA)