ABD'den 'soykırım' kararında IŞİD'le savaşa gönderme

ABD'den 'soykırım' kararında IŞİD'le savaşa gönderme
ABD'den 'soykırım' kararında IŞİD'le savaşa gönderme
ABD yönetimi, Obama'nın 'soykırım' ifadesini kullanmama kararını, terör örgütü IŞİD'le savaşa gönderme yaparak Türkiye ile 'şimdiki hayatları kurtarmak için çalışma kabiliyetinden' mahrum kalmamak için aldığını açıkladı.

RADİKAL -  ABD yönetiminin, Papa Franciscus'un 12 Nisan’da yaptığı açıklamada 1915 Olayları’nı ‘yaygın biçimde soykırım olduğu düşünülen’ diye nitelendirmesinin ardından kendi içinde başlattığı tartışma sonucu ‘soykırım’ dememe kararı almasında, Türkiye ile beraber çalışma kaygısının etkili olduğu belirtildi.

Hürriyet'ten Tolga Tanış'ın haberine göre, bir yönetim yetkilisi, özellikle Amerikan Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’un tavsiyeleri sonrası, Obama’nın önceki yıllarda olduğu gibi olayları bu sene de Ermenice ‘büyük felaket’ anlamına “Meds Yeghern” olarak nitelendirecek olmasının ‘şu andaki hayatları kurtarma’ amacına dayandığını söyledi.

Beyaz Saray: Obama, 1915 olayları için 'soykırım' demeyecek

IŞİD’LE SAVAŞ AĞIR BASTI

ABD yönetiminin Türkiye ile yürüttüğü geniş işbirliğinin kapsamı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Amerikalı mevkidaşı John Kerry ile salı günü olan toplantısından önce yaptıkları açıklamalara da yansıdı.

'Çanakkale'nin 100. Yılı' etkinliklerine 21 devlet başkanı geliyor

Kerry, 10 ayrı başlıkla iki ülkenin toplantıda ele alacakları konuları sıralarken, İran’la olan nükleer müzakelerin ardından ikinci önemli gündem maddesi olarak saydığı IŞİD’le savaş konusunda şunları söyledi:

“DAEŞ (IŞİD) zayıfladıkça, yeni militanlar kazanmaya daha bağımlı hale geliyor. Bu da bizim genç insanları ölümcül bir hata yaparak örgüte katılma ve seyahat edip sınırı geçerek Suriye’ye gitmeye çalışmamaları konusunda ikna etmek ve gerekirse onları engellemek için çabalarımızı iki katına çıkarmamız gerektiği anlamına geliyor. Türkiye, tarama prosedürlerini geliştirme çabalarını hızlandırıyor, ‘girişi yasaklar listesini’ genişletip uyguluyor, terör şüphelilerini gözaltına alıyor. Ayrıca şubatta Türk hükümeti Suriye muhalefetinin sicili araştırılmış üyeleri için ABD önderliğinde bir eğit-donat misyonuna ev sahipliği yapmayı da kabul etti.”

YABANCI SAVAŞÇILAR

Çavuşoğlu da Suriye ve Irak’a geçmeye çalışabileceği düşünülen 12 bin 800 kişiyi Türkiye’ye girişi yasaklılar listesine aldığını açıkladı. Kaynaklar, ABD'lilerin uzun süredir Türkiye’nin hazırladığı bu listeye erişim istediğini belirttiler.

Alman kanalı: Hitler Türkiye'yi örnek aldı

DİYASPORADAN WASHINGTON’DA AYİN

Diyaspora Washington’da 7-9 Mayıs tarihleri arası ‘Ermeni Soykırımını’ anmak için kapsamlı bir tören hazırlıyor. Diyaspora temsilcilerinden ANCA’nın başkanı Ken Hachikian, “Başkan Obama’nın yabancı baskısına her seferinde teslim olmasına rağmen Ermeni kökenli Amerikalılar olarak müttefiklerimizle birlikte Ermeni Soykırımı’nın gerçek bir biçimde ortaya konulması için ABD desteğini oluşturma konusunda  çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir 'soykırım' da Putin'den