ABD'den 'Suriye Demokratik Güçleri'ne 50 ton mühimmat

ABD'den 'Suriye Demokratik Güçleri'ne 50 ton mühimmat
ABD'den 'Suriye Demokratik Güçleri'ne 50 ton mühimmat
ABD Suriyeli Kürtler, bazı Arap grupları ve bir Süryani gruptan oluşturduğu ve Suriye Demokratik Güçleri adını verdiği silahlı ittifaka 50 ton mühimmat bıraktığı öne sürüldü. Mühimmatın Suriyeli Kürtlerin kontrolündeki Haseke'ye bırakıldığı öğrenildi.

Süriye’de IŞİD’e karşı savaşması için muhalif güçlerin bölge ülkelerinde hazırlanmasını içeren eğit-donat programını askıya alan ABD , yüzünü sahadaki güçlere döndü. ABD, ' Suriye Demokratik Güçleri' adını verdiği Suriyeli Kürtler, bazı Arap grupları ve bir Süryani gruptan oluşan silahlı ittifaka 50 ton mühimmat bıraktı. 

HAVADAN ATTILAR

Amerikan kargo uçakları da önceki gece Suriyeli Kürtlerin kontrolündeki Haseke’ye 50 ton silah bıraktı. Amerikan televizyonu CNN, ismi açıklanmayan Amerikalı bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, önceki gece savaş uçaklarının eşlik ettiği ABD ordusuna ait C-17 kargo uçaklarının 112 paketten oluşan 50 ton cephaneyi Suriye’de YPG’nin kontrolünde olan Haseke bölgesine bıraktığını duyurdu. Amerikalı yetkili, hafif silah mühimmatı ve el bombalarını içeren kargoların muhalif gruplara ulaştığını teyit etti. ABD’nin silah yardımı yaptığı grubun içinde YPG’nin yanısıra Ceyş el-Suvar, Burkan el-Fırat, El-Sanadid ve El-Cezire Tugayları gibi ılımlı muhalif Arapların oluşturduğu gruplar ve Süryani Askeri Konseyi bulunuyor. Burkan el-Fırat, YPG ile birlikte Kobani’yi IŞİD’e karşı savunmuştu. Söz konusu grubun oluşturulma aşamasında New York Times Gazetesi’nde çıkan haberde ABD’li yetkililerin, SDG’ye katılacak Arap grupların komutanlarının radikal olmamasına dikkat ettiği ifade edilmişti. NYT, bu gücün kurulma amacının, IŞİD’in Suriye’deki merkezi Rakka’ya ilerleyip kentin bağlantısını kesmek olduğunu yazmıştı.

(HÜRRİYET)