ABD'den Türkiye'deki 'dokunulmazlık' tartışması hakkında açıklama

ABD'den Türkiye'deki 'dokunulmazlık' tartışması hakkında açıklama
ABD'den Türkiye'deki 'dokunulmazlık' tartışması hakkında açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner'a, Türkiye'de bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili tartışmalar soruldu. Toner çok renk vermedi ama 'köklü demokratik prosedürleri' hatırlattı.

NEW YORK – ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Türkiye 'nin, dokunulmazlıkların hangi durumlarda,  nasıl kaldırılacağı konusunda köklü demokratik prosedürleri bulunduğunu söyledi. Toner, Washington'da düzenlediği basın toplantısında bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik TBMM'ye sunulan fezlekelerle ilgili soruya verdiği yanıtta, "Türkiye'nin, kimin dokunulmazlığının olacağı ve bunların hangi durumlarda ve nasıl kaldırılacağını belirleme noktasında köklü demokratik prosedürleri bulunuyor" dedi.

Toner, PKK 'ya yönelik Irak'ın kuzeyinde yapılan operasyonlara ilişkin soruya verdiği yanıtta ise, Türkiye'nin PKK'nın saldırılarına karşı kendini savunma hakkı olduğunu vurguladı.

PKK'nın bir an önce şiddete son vermesi ve yeniden barış sürecine dönmesi gerektiğini belirten Toner, “Şuraya yoğunlaşmak gerekir ki, PKK, Türkiye'de askere, polise yönelik saldırılar gerçekleştirdi. Türkiye'nin kendini savunma hakkı var. PKK, saldırılarını durdurarak yeniden barış sürecine geçmelidir ve Türkiye de girişimlerinde daha orantılı davranabilir” diye konuştu.

Toner, Türkiye'nin PKK'ya karşı gerçekleştirdiği hava saldırılarında sivillerin de yaşamını yitirdikleri iddiasına ilişkin soruyu da "Sivillerin can kaybından her zaman endişe duyarız. Hava saldırıları sonucu sivillerin öldüğünü elbette ki görmek istemiyoruz. Kim olursa olsun, herkesi sivil can kaybına yol açmama konusunda destekleriz" dedi.

(Nafiz ALBAYRAK / DHA)