ABD'den 'Türkleri çarmıha germe' özrü geldi

ABD'den 'Türkleri çarmıha germe' özrü geldi
ABD'den 'Türkleri çarmıha germe' özrü geldi
ABD Çevre Koruma Ajansı, (EPA) zorlama kabiliyetlerini güçlendirmek için verdiği "Türkleri çarmıha germe" örneğinden dolayı özür diledi

İngiliz gazete The Guardian’a göre, ABD Çevre Koruma Ajansı’nda (United States Environmental Protection Agency) Armendariz, zorlama kabiliyetlerini güçlendirmek için verdiği “Romalılar'ın, Türkler için kullandığı çarmıha germe” örneğinden dolayı özür diledi. Cumhuriyetçi Senatör Jim Inhole’nin ortaya çıkardığı video kaydında Armendariz, “Romalılar, küçük bir Türk köyüne girip ilk gördükleri 5 erkeği çarmıha gererlerdi. Bundan sonra gerçekten sonraki 5 yıl için şehrin yönetimi kolay hale gelirdi” ifadelerini kullandı. 

“EN KÖTÜ ÇEVRE FAŞİZMİ”İki Cumhuriyetçi kongre üyesinin, istifa çağrısının ardından Armendariz, “Ulusal çevre yasalarımıza yönelik potansiyel şiddete karşı çabalarımızı tanımlamak için bu saldırgan ve hatalı bir yoldu. Ben daima yasalarımızın adaletine ve güçlü uygulamalarına kendimi adadım” dedi. Haberde, Louisiana Cumhuriyetçi Kongre Üyesi John Fleming’in, Çevre Koruma Ajansı’nı “en kötü çevre faşizmi” suçlamalarına da yer verildi. (ANKA)