ABD'den Ukraynalı protestoculara 'ekmek' yardımı

ABD'den Ukraynalı protestoculara 'ekmek' yardımı
ABD'den Ukraynalı protestoculara 'ekmek' yardımı
Ukrayna'nın başkenti Kiev'de günlerdir devam eden protestolara ABD'den açık destek geldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yardımcısı Victoria Nuland meydanda muhaliflere yiyecek dağıttı.

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de günlerdir devam eden EuroMaidan protestolarına dün gece polis müdahale etti.

Dokuz saat süren çatışmaların ardından Ukrayna İçişleri Bakanlığı polisin çekildiğini açıkladı.

Bakan Vitali Zaharçenko açıklama yaparak, “Polisin operasyonu zaten göstericileri dağıtma amacı taşımıyordu. Maidan ve çevresindeki sokaklarda son günlerde birikmiş çöpleri temizleme amacı taşıyordu. Ukrayna halkına söz veriyorum. Protestolar barışçıl olduğu sürece kimse halkın üzerine polis gönderme niyeti taşımıyor” dedi.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı ise UNIAN haber ajansına açıklama yaparak, dün akşamdan itibaren Kiev hastanelerine 460 kişinin getirildiğini duyurdu.

Kiev hükümetinin "çöp temizliği" operasyonuna uluslararası kamuoyunun tepkisi de sert oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, yardımcısı Nuland ve Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın görüşmeler için Kiev'de olduğu sırada böyle bir olay yaşanmasının kendisini "iğrendirdiğini" belirtti. Kerry, “Bu cevap ne kabul edilebilirdir ne de demokrasiye uygun düşmektedir” diye konuştu.

Kerry’nin yardımcısı Victoria Nuland ise bugün Maidan'ı bir kez daha ziyaret etti. ABD'nin Kiev Büyükelçisi Geoffrey Pyatt ile birlikte protestocularla görüşen Nuland, göstericilere ve polislere yiyecek dağıttı.