AB'den Mursi'ye 'çözüm formülü' önerisi

AB'den Mursi'ye 'çözüm formülü' önerisi
AB'den Mursi'ye 'çözüm formülü' önerisi
Resmi temaslarda bulunmak üzere Mısır'a giden AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yle bir araya geldiği ve bir çözüm formülü sunduğu belirtiliyor.

KAHİRE – Askeri darbeyle devrilen Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin serbest bırakılmasını talep eden Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın, Kahire ziyareti sırasında Mursi ile görüşme fırsatı bulduğu öğrenildi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından görevinden alınan ve gözaltında tutulan ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile bir araya geldi.

İkili arasındaki görüşmenin detaylarına ilişkin diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Ashton, Almaza Askeri Havaalanı'ndan helikopterle ordunun yönetime el koymasından bu yana gözaltında tutulan Mursi'nin kaldığı yere götürüldü. Ashton'ın pazartesi gecesi Muhammed Mursi'yle bir araya geldiğini açıklayan sözcü Maja Kocijancic, iki saat boyunca ayrıntılı bir görüşme yapıldığını belirtti.

İkili arasındaki görüşmede Ashton'un, "Mısır'daki krizin aşılması için ülkenin çeşitli bölgelerinde düzenlenen darbe karşıtı gösterilerin sonlandırılması karşılığında, Mursi'nin gözaltında tutulduğu yerden güvenli çıkışının sağlanması ve hakkındaki soruşturmaların durdurulması, gözaltına alınan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ve diğer İslami eğilimli grupların liderlerinin ve üyelerinin serbest bırakılmasına yönelik Mısır makamlarının garantisini içeren" bir çözüm formülü sunduğu iddia edildi.

AB Yüksek Temsilcisi Ashton, pazar akşamı darbe yönetiminin geçici devlet başkanlığına getirdiği Adli Mansur, başkan vekili Muhammed El Baradey ve darbeyi yapan Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi ile de bir araya gelmişti.

Ashton, Mursi'yi destekleyen Müslüman Kardeşler, başlattığı imza kampanyası ve düzenlediği protesto eylemleriyle Mursi'nin devrilmesine öncülük eden Temerrüd hareketinin temsilcileriyle de görüştü.

Mursi yanlıları bugün başkent Kahire'de büyük bir protesto gösterisi yapmaya hazırlanıyor.


AA - Deutsche Welle - BBC