ABD'li general: Suriye'de çözüm için Esad gitmeli

ABD'li general: Suriye'de çözüm için Esad gitmeli
ABD'li general: Suriye'de çözüm için Esad gitmeli
ABD'li general John Allen, 'Esad bölgedeki istikrarsızlığı yaratan unsurlardan birisi. Yarattığı istikrarsızlık nedeniyle bunca insan hem ona karşı hem de birbirlerine karşı silaha sarıldı' ifadesini kullandı ve Suriye Devlet Başkanı'nın gitmesi gerektiğini söyledi.

RADİKAL - ABD 'nin IŞİD karşıtı koalisyon koordinatörü General John Allen, Suriye'de kalıcı bir çözüm için Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın gitmesi gerektiğini söyledi. BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Allen, "Suriye'deki istikrarsızlık Beşşar Esad ve onun rejimi tarafından yaratıldı. Kendi halkına savaş açmayı tercih etti. Bu karar bugün karşı karşıya olduğumuz krizi doğurdu" dedi.

Suriye'deki mücadelenin sadece IŞİD'e karşı olmadığını ifade eden Allen, "Amacımız siyasi , diplomatik bir çözüm için zemin hazırlamak olmalı" diye ekledi. Bu çözüm için Esad'ın iktidardan girmesi gerektiğini vurgulayan Allen, "Esad bölgedeki istikrarsızlığı yaratan unsurlardan birisi. Yarattığı istikrarsızlık nedeniyle bunca insan hem ona karşı hem de birbirlerine karşı silaha sarıldı" vurgusunu yaptı.

Rusya Suriye'de tam olarak ne yapıyor?

'İBADİ, MALİKİ'DEN BAŞARILI'

Koalisyon güçlerinin IŞİD'e yönelik hava saldırılarının başlamasından bu yana önemli kazanımlar sağlandığını da vurgulayan Allen, "Bugün geldiğimiz nokta bir yıl öncesine göre çok daha farklı" dedi. Irak'ta da siyasi istikrarın sağlandığını aktaran Allen, "Başbakan Haydar el-İbadi gerçekten çözüm için çaba harcayan bir ortak" dedi ve İbadi'nin eski Başbakan Nuri El Maliki'ye kıyasla ülke yönetimine istikrar kazandırma konusunda çok daha başarılı olduğunu ifade etti.

Kremlin'den Obama'ya yanıt

'YÜREK BURKAN BİR TABLO'

Suriyeli mültecilerin Avrupa 'ya akın etmesini 'yürek burkan bir tablo' olarak yorumlayan Allen, mülteci krizini kökten çözmenin tek yolunun Suriye ve Irak'taki çatışmaları durdurmak olduğunu da ifade etti.

İran: Esad için şart koşanlar Suriye'de akan kandan sorumlular

Allen sözlerine şöyle devam etti:

"Ülkelerini terk eden milyonlarca insan sadece IŞİD'den kaçmıyor. Beşşar Esad rejiminin yarattığı korkunç yaşam koşullarından da kaçıyorlar. Bu sorunu çözmemiz şart. Çatışmaları ancak küresel düzeyde oluşturulacak siyasi bir çözümle durdurabiliriz."

Putin: Esad erken seçime ve 'aklıselim' muhalefetle temasa hazır