ABD'nin 7 eyaleti Suriyeli sığınmacıları kabul etmeyeceğini açıkladı

ABD'nin 7 eyaleti Suriyeli sığınmacıları kabul etmeyeceğini açıkladı
ABD'nin 7 eyaleti Suriyeli sığınmacıları kabul etmeyeceğini açıkladı
Paris'teki terör saldırılarının ardından ABD'nin Texas, Arkansas, Indiana, Louisiana, Illinois, Alabama ve Michigan eyaletleri artık Suriyeli sığınmacı kabul etmeyeceklerini Beyaz Saray'a bildirdi.

RADİKAL - Fransa'da düzenlenen terör saldırıları, canlarını kurtarmak için başka ülkelere gitmeye çalışan Suriyeli sığınmacıların yaşamını daha da zorlaştırmaya başladı.

Saldırıların ardından ABD'de Texas, Arkansas, Indiana, Illinois, Louisiana, Alabama ve Michigan eyaletleri güvenlik endişesiyle Suriyeli sığınmacıları kabul etmeyeceğini Beyaz Saray'a bildirdi. Göçmen kabul edilmesi konusu federal yönetimin yetkisinde olduğu için Beyaz Saray'ın bu açıklamalara nasıl yanıt vereceği önem taşıyor.

Michigan Valisi Rick Snyder, yaptığı açıklamada, eyalet olarak geçmişte çok sayıda göçmen kabul ettiklerini ve zengin bir kültüre sahip olduklarını kaydederek "Ancak bizim önceliğimiz eyalet sakinlerinin güvenliğini korumak" dedi.

Texas Valisi Greg Abbott da Başkan Barack Obama'ya gönderdiği açık mektupta, Texas'ın Suriyelilerin ABD içinde yerleştirilme programlarında yer alamayacağını belirterek "Ne siz ne de federal yetkililer Suriyeli sığınmacıların herhangi bir terör eylemine katılmayacaklarını garanti edebilirsiniz" ifadesini kullandı.

ABD ekim ayında başlayan bütçe yılında 15 bin Suriyeli sığınmacı almayı taahhüt etmişti.
AA