ABD'nin Afgan planı tutmuyor

ABD'nin Afgan planı tutmuyor
ABD'nin Afgan planı tutmuyor
Kerry, 2014'ten sonra Afganistan'da asker bulundurma konusunda Karzai ile anlaşsa da askerlerin dokunulmazlığı meselesi çözülemedi.

ABD ile Afganistan arasında 52 bini ABD’ye ait olan 87 bin NATO askerinin 2014 sonu itibariyle Afganistan’dan ayrılmasının ardından 10 bin Amerikan askerinin ülkede kalabilmesine ilişkin bir yıldır süren ‘karşılıklı güvenlik anlaşması’ üzerinde kısmen uzlaşıya varıldı. Ancak taraflar ABD askerlerinin hukuki dokunulmazlığı konusunda anlaşamadı. 2014’ten sonra Afganistan’da kalanlar arasında suç işleyen askerleri yargılama yetkisinin kimde olacağına Loya Jirga (Halk Meclisi) karar verecek.

Kabil’de 2 gündür müzakere yürüten ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai, dün 2014’ten sonra Afganistan’da kalması planlanan askerlerin geleceğini ve Afgan vatandaşlarının emniyetini içeren geniş kapsamlı bir güvenlik ve işbirliği anlaşması üzerinde kısmen mutabakata vardıklarını açıkladı. ABD’nin Afganistan’da hukuka aykırı davranan askerlerini kendi sınırları dâhilinde yargılama hakkı talep etmesi ise nihai anlaşmanın önünü tıkadı. Ortak basın toplantısında Karzai “Daha önce anlaşmaya varamadığımız ulusal egemenlik, sivillerin korunması, saldırı tanımı ve yabancı güçlerin tek taraflı hareketlerinin engellenmesi konularını hallettik. Ancak ABD askerlerine yargı bağımsızlığı vermek Afgan hükümetinin yetkilerinin üstünde bir meseledir. Buna ancak halk ve Halk Meclisi karar verebilir” dedi. Kerry ise “Meclisten çıkacak her karara saygı duyuyoruz ama bu konu çözülemezse maalesef karşılıklı bir anlaşmaya varılması söz konusu değil” ifadelerini kullandı.

Operasyon eleştirisi
Pakistan Talibanı’nın 2 nolu adamı Latif Mesud’un Pakistan’da barış görüşmeleri sonrası yakalanmasını da eleştiren Karzai, ABD’den askeri operasyon yapmadan önce izin almasını ve kendileriyle istihbarat paylaşımında bulunmasını istedi.