ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden Esad açıklaması

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden Esad açıklaması
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden Esad açıklaması
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanı John Kerry'nin 'Esad'la eninde sonunda müzakere etmek zorunda kalacağız' sözleri üzerine bir açıklama yayımladı.

RADİKAL - ABD 'nin Ankara Büyükelçiliği, "Suriye rejimiyle müzakere etmek zorundayız" diyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin sözlerine gelen tepkiler üzerine Twitter'dan bir açıklama yayımladı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, ABD Büyükelçiliği'nin resmi Twitter hesabından atılan tweet'lerde şöyle denildi:

"ABD hükümeti tutarlı bir tutum sergilemiştir. Suriye’deki krizin tek çözümü, Cenevre prensiplerine uygun bir siyasi uzlaşmadır. Ve siyasi bir çözüme ulaşma, rejimin temsilcileriyle bir noktada müzakereyi gerektirecektir."

ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Esad'la konuşmak zorundayız

'ABD'NİN KONUMU NETTİR'

"ABD’nin konumu nettir ve değişmemiştir" denilen açıklamada ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki'nin, "Suriye’de Esad için bir gelecek yoktur. Binlerce insanını öldüren birinin, ülkenin geleceğinde rol alma meşruiyeti yoktur" şeklindeki sözlerine yer verildi.

Fransa ve İngiltere: Esad'ın Suriye'nin geleceğinde yeri yok

KERRY NE DEMİŞTİ?

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında Esad rejimiyle "eninde sonunda müzakere etmek zorunda kalacaklarını" söylemişti.

Serkan Demirtaş yazdı. "5. yılında Suriye bunalımı: Esad mı daha yalnız Erdoğan mı? "

Kerry'nin "Esad'ın gelip bunu yapması (müzakerelere girmesi) için uğraşıyoruz ve bunun olması için de onun üzerinde çeşitli türlerden artan baskı oluşturmak gerekebilir. Bu baskıyı meydana getirmeye yardımcı olabilecek adımları değerlendirmekte olduğumuzu insanlara çok net ifade ettik" şeklindeki sözleri ABD'nin Suriye politikasında değişiklik şeklinde algılanmış ve Türkiye dahil birçok ülkenin sert tepkisini çekmişti.

Psaki'den Esad açıklaması: Onun için Suriye'de gelecek yok

Suriye'de keskin nişancılardan korunmak için otobüs barikatları