ABD'nin felaket günü

ABD'nin felaket günü
ABD'nin felaket günü
Sandy kasırga niteliğini kaybetse de ABD'de hayatı felç etti. 7 eyalette 16 kişi öldü, 7.5 milyon kişi karanlıkta. Sandy'nin altını üstüne getirdiği New York, 'afet bölgesi' ilan edildi.

NEW YORK - ABD ’de gündelik hayattan ekonomi ve siyasete kadar pek çok şeyi etkisi altına alan ‘Süper Fırtına’ Sandy, önceki gece doğu kıyılarına ulaşıp diğer soğuk hava sistemleriyle birleştiğinde kasırga niteliğini kaybetse de, pek çok bölgede büyük hasara ve ölümlere yol açtı. New Jersey, New York, Maryland, Kuzey Carolina, Batı Virginia, Pennsylvania ve Connecticut’ta, yani 7 eyalette en az 17 kişi fırtınada hayatını kaybetti. Ölümlerin yarısından çoğuna, düşen ağaçların neden olduğu belirtildi. Nitekim Pennsylvania’da bir çocuk ile New York’ta iki çocuk, evlerinin üzerine düşen büyük dalların çatıyı çökertmesi nedeniyle hayatını kaybetti. Kanada’nın Toronto kentinde ise bir kadın rüzgârın etkisiyle uçan moloz parçalarının çarpması nedeniyle öldü.
Büyük kentler New York, Washington ve Philadelphia dahil ülke genelinde 7.5 milyon insan elektriksiz kalırken, tüm halkın yeniden elektriğe kavuşmasının bir hafta sürebileceği kaydedildi. Sandy, 7 eyalette ve Atlas Okyanusu’ndan Büyük Göller Bölgesi’ne dek uzanan 1.300 km’lik alanda 60 milyon kişiyi etkilemeye ise devam ediyor. Her ne kadar Sandy, iç bölgelere doğru ilerlerken hız kaybetse de, yine de şiddetli rüzgâr ve sellere yol açabileceğine dikkat çekildi.
Sandy’nin saatte 130-140 km’ye varan hızda esen rüzgârlarla karaya ilk vurduğu yer, New Jersey’deki kumarhaneleriyle ünlü Atlantic City yakınları oldu. Atlantic City’nin sokakları tamamen okyanus suyuyla dolarken, 30 bin kişi tahliye edildi.

Nükleer santral alarmı

New Jersey’de 1969’da açılan ABD’nin en eski nükleer santralı Oyster Creek’te de yükselen su düzeyi dolayısıyla alarma geçildi. Yetkililer su seviyesi daha da yükselirse, kullanılmış uranyum yakıt çubuklarını soğutmak için önlem alındığını açıkladı. New York’un 72 km. kuzeyindeki Indian Point nükleer santralında da alarma geçildi.
Sandy, New York’ta ise büyük hasara yol açarak deyim yerindeyse kentin altını üstüne getirdi. Belediyeye normalden 10 kat fazla acil yardım çağrısı gelirken, deniz sularının rekor düzeyde yükselmesi sonucu oluşan sel baskını nedeniyle 7 metro istasyonu ve 6 otobüs garajı kullanılamaz hale geldi. Taşımacılık İdaresi (MTA) 108 yıllık metro sisteminin, tarihinin en yıkıcı kasırgasına maruz kaldığını açıkladı.

Manhattan ‘nehir oldu’

Manhattan ile New York’un finans merkezi Long Island’ı birbirine bağlayan Battery Tüneli de selden nasibini aldı. Yetkililer, 1960’taki Dona kasırgasından bu yana ilk defa Manhattan sokaklarında ‘nehirler aktığını’ söyledi. Manhattan’da 74 katlı lüks bir binanın tepesindeki inşaat vincinin kısmen devrilmesi üzerine çevredeki binlerce kişi tahliye edildi. Bölgeden toplam 375 bin kişi tahliye edilirken, 250 bin hane elektriksiz durumda. New York’un Queens bölgesinde de su baskınlarının elektrik sisteminde yol açtığı sorunlar sonucunda çıkan yangınlarda en az 50 ev hasar gördü, iki kişi yaralandı.

Federal yardım sözü

ABD Başkanı Barack Obama ise ikinci kez başkan seçilmesini bile etkileyebileceği yorumu yapılan Sandy’yle ilgili güçlü bir liderlik gösterip her türlü önlemi alma uğraşında. Önceki gün dokuz eyalette olağanüstü hal ilan eden Obama, New York ve Long Island’ı ‘afet bölgesi’ ilan edip ev ve işyerlerini kaybedenlere federal yardım yapılacağı taahhüdünde bulundu. (REUTERS/AP)

Sandy film yıldızını da batırdı

PORTSMOUTH - ABD’yi teslim alan Sandy, Kuzey Carolina eyaletinde de Hollywood filmlerinde kullanılan ‘HMS Bounty’ gemisinin kopyasını sulara gömdü. 17 kişilik mürettebat, geminin su almaya başlaması üzerine imdat çağrısı yaparken, iki filikayla gemiyi terk etti. Sahil Güvenlik ekipleri, helikopterle düzenlenen kurtarma operasyonunda, mürettebattan 15’inin kurtarıldığını açıkladı. Kurtarılanlardan Claudene Christian hastanede hayatını kaybederken, 63 yaşındaki kaptan Robin Walbridge hâlâ kayıp. Tarihi İngiliz gemisinin birebir kopyası olan 55 metrelik HMS Bounty, 1962 tarihli, başrolünde Marlon Brando’nun yer aldığı ‘Mutiny on the Bounty’nin (Denizde İsyan) yanı sıra yakın dönemde de Johnny Depp’in başrolünde olduğu ‘Karayip Korsanları’ filminde kullanılmıştı. (REUTERS)

Haiti, ölümcül darbeyi bekliyor

Sandy geçen hafta Bahamalar, Küba, Dominik, Haiti, Jamaika ve Porto Riko’da 67 can aldı. En kötü vurduğu ülke ise 52 kişinin öldüğü Haiti oldu. 2010 depremi sonrası yapılan yüzlerce geçici ev yıkıldı. Depremzedeler bu evlerde yaşadığından doğal afetlere karşı daha korunmasız olan halk, şimdi Sandy’nin zararını telafiye çalışıyor. 2 yıldır süren kolera salgını durumu zorluyor. BM, seller ve sağlıksız şartların kolera vakası sayısını arttırabileceği ikazı yaptı. Yardım örgütleri de Sandy’nin yol açtığı mahsul zararının gıda fiyatlarını arttırmasından kaygılı olunduğunu açıkladı. Haiti’nin Sandy’nin asıl ölümcül etkilerini yakın gelecekte göreceğine dikkat çekildi.