ABD'nin hava saldırısında iki rehine öldü

ABD'nin hava saldırısında iki rehine öldü
ABD'nin hava saldırısında iki rehine öldü

Pakistan da El Kaide tarafından kaçırılan 72 yaşındaki Warren Weinstein (26 Aralık 2013 tarihli videodan alınmış fotoğraf)

ABD'nin bu yılın başlarında Pakistan'a yaptığı bir hava saldırısında, El Kaide'nin elindeki ABD'li ve İtalyan iki rehinenin öldüğü açıklandı.

RADİKAL – ABD ’nin Ocak ayında Pakistan’daki terör örgütü El Kaide hedeflerine düzenlediği hava saldırısında, örgütün elindeki İtalyan ve ABD’li iki rehinenin hayatını kaybettiği açıklandı. İnsansız hava aracıyla yapılan saldırıda ABD’li Warren Weinstein ve İtalyan yardım görevlisi Giovanni Lo Porto’nun "yanlışlıkla öldürüldüğü" belirtildi.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre, Beyaz Saray, aynı hataların tekrarlanmaması amacıyla Ocak’taki saldırının yeniden incelenmesini istedi. Rehinelerin öldüğü saldırıda örgüt liderlerinden Ahmed Faruk’un da öldüğü bildirildi. Sonrasındaki saldırıda ise ABD doğumlu El Kaide sözcüsü Adam Gadahn’ın hedef alındığı ve sözcünün öldürüldüğü ifade edildi.

                                                               

                                       2012'de El Kaide tarafından kaçırılan İtalyan yardım görevlisi Giovanni Lo Porto

SİVİL KAYIPLARIN MEYDANA GELDİĞİNE DELİL

Rehinelerin ölmesinin, CIA’in Pakistan’daki insansız hava aracı programına zarar vereceği yorumu yapılıyor. İnsan hakları grupları ise, hava saldırılarında sivil kayıpların meydana geldiğine delil olarak rehinelerin ölmesini gösterdi.

ABD’li yetkililer Pakistan’a yapılan hava saldırılarının El Kaide’yle baş etmek için gerekli olduğunu savunuyor. CIA, sivillerin bulunduğundan şüphelenilen bir bölgeye saldırı düzenlenmediğini belirtiyor.