ABD'nin İslami terör paranoyası sürüyor

ABD'nin İslami terör paranoyası sürüyor
ABD'nin İslami terör paranoyası sürüyor
ABD'de 4 kişinin, Afganistan'daki Taliban ve El Kaide örgütlerine katılmak, yurt dışı ve ABD'de terör eylemleri planlamak suçlamasıyla gözaltına alındığı bildirildi.

LOS ANGELES - Federal Soruşturma Bürosu (FBI) sözcüsü Laura Eimiller, zanlıların halka açık yerler ile kamu binalarına bombalı eylem planlamak suçlamasıyla gözaltına alındığını söyledi.

FBI dedektiflerinin araştırmalarına göre, 34 yaşındaki Sohil Ömer Kabir, 2 ABD vatandaşına, öldürülen El Kaide liderlerinden Enver el-Evlaki'nin ilkelerini tanıttı ve onları örgüte soktu.

Dedektiflerin iddiasına göre, Kabir ile beraberindeki 23 yaşındaki Ralph Deleon ve 21 yaşındaki Miguel Alejandro Santana Vidriales, terör örgütüne katılmak ve oradakilerle tanışmak üzere Afganistan'a gitti. Ekibe daha sonra 21 yaşındaki Arifeen David Gojali adlı Amerikalı'nın da katıldığı belirtildi.

Soruşturmanın kapsamlı bir şekilde devam ettiği kaydedildi.

ALIŞVERİŞ MERKEZİNE SALDIRI PLANLAYAN SOMALİLİ GÖÇMEN SINIR DIŞI EDİLDİ
Öte yandan ABD'nin Ohio eyaletinde bir alışveriş merkezine saldırı planladığı gerekçesiyle terör suçuyla yargılanan ve cezasını tamamlayan Somalili göçmen sınırdışı edildi.

Louisianalı yetkililer, geçen Ağustos ayında hapis cezasını tamamlayan Nuradin Abdi'nin, sınırdışı edilmesi için son hazırlıkların bitirilmesinin ardından ülkesine gönderildiğini bildirdi.

Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza yetkilileri de Abdi'nin sınırdışı edildiğini doğruladı.
Abdi'nin kızkardeşi Kaltun Karani, kardeşinin özgür kalmasından ötürü memnun olduklarını ifade etti.

Adalet Bakanlığı, Abdi'yi, Ohio eyaletinde 2002 yılının Ağustos ayında, 2 arkadaşıyla buluştukları kafede bir alışveriş merkezine saldırı düzenleme planı önermekle suçlamıştı.

Söz konusu 2 işi de daha sonra terör suçlarından mahkum olmuşlardı.

aa