'ABD'nin kulakları hukuk dışı'

ABD'de Federal Bölge Mahkemesi NSA'nın küresel çapta skandala yol açan izleme ve dinleme operasyonunu anayasaya aykırı buldu.

ABD ’nin başkenti Washington’daki Federal Bölge Mahkemesi, Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) ‘Amerikalıların telefonlarını izleyip bunların kaydını tutmasının anayasaya aykırı olabileceğine’ hükmetti. Yargıç Richard Leon, gizli bir mahkeme kararıyla bütün abonelerinin elektronik bilgileri le tüm yurt içi ve uluslararası aramalarının kayıtlarını NSA’ya iletmesi emredilen telekom şirketi Verizon’un müşterilerinden ikisi olan müşterek davacılar Larry Klayman ve Charles Strange’in açtığı davada, davacıları haklı buldu. Yargıç, muhafazakar bir avukat olan Klayman ve 2011’de Afganistan’da savaştığı sırada helikopterinin düşürülmesi sonucu ölen bir şifre uzmanının babası olan Strange’in mahremiyetinin, hükümetin bilgi toplamadaki çıkarlarından daha önemli olduğuna karar verdi. Leon, NSA’nın izleme programının anayasanın ‘makul olmayan aramalara maruz kalmama hakkını’ koruyan anayasanın 4. maddesini ihlal ettiğini ve dolayısıyla ‘sebepsiz izleme’ niteliğinde olduğunu belirttiği kararında şu ifadeleri kullandı: “Herhangi bir hukuki dayanak olmaksızın her bir vatandaşın verilerinin sistematik bir biçimde ve gelişmiş teknoloji kullanılarak toplanması uygulamasından daha gelişigüzel ve keyfi bir ihlal düşünemiyorum.”
Washington’ın kararı en az 6 ay sürmesi beklenen temyiz sürecine taşımasına kesin gözüyle bakılırken, Adalet Bakanlığı Sözcüsü Andrew Ames de hükümetin avukatlarının kararı incelemekte olduğunu açıkladı. Ames, “Daha önceki yargıçların kararlarında da belirtildiği üzere programın anayasaya uygun olduğuna inanıyoruz” demekle yetindi. 

‘Snowden’a af yok’ 

Öte yandan Beyaz Saray, NSA belgelerini sızdıran Edward Snowden’ın affedilmesi önerisini reddetti. Skandalın ne düzeyde zarara yol açtığını araştıran NSA biriminin başkanı Richard Ledgett’ın ‘daha fazla gizli belgeyi sızdırmayacağını taahhüt etmesi karşılığında Snowden’ın affı fikrini gözden geçirebileceklerini’ açıklamasını değerlendiren Beyaz Saray Sözcüsü Caitlin Hayden, “Snowden hâlâ gizli belgeleri sızdırma suçlamasıyla karşı karşıya”dedi. 

Brezilya’ya teklif 

Bu arada Snowden’ın, kendisine siyasi sığınma vermesi halinde Brezilya’ya, ABD’nin bu ülkedeki casusluk faaliyetleri konusunda yardım edeceği iddia edildi. Folha de S. Paulo gazetesinin yayımladığı ‘Brezilya halkına açık mektupta’ Snowden, Brezilyalı senatörlerin kendisinden yardım istediklerini belirterek, “Uygun ve yasal olması durumunda yardıma istekli olduğumu dile getirdim ancak ne yazık ki ABD, bunu yapma kabiliyetimi sınırlandırmak için çok çalışıyor” dedi.