ABD'nin Libya Büyükelçisi öldürüldü

ABD'nin Libya Büyükelçisi öldürüldü
ABD'nin Libya Büyükelçisi öldürüldü

Gösterilerde ABD konsoloslukları ve yabancı araçlar hedef alındı.

ABD'nin Libya'nın Bingazi şehrinde bulunan konsolosluğuna düzenlenen saldırıda, ABD Büyükelçisi J. Christopher Stevens ve üç büyükelçilik çalışanı hayatını kaybetti. ABD Başkanı Barack Obama bir açıklama yaparak saldırıyı kınadı, Libya hükümeti ise "Amerikan halkından ve tüm dünyadan" özür diledi.

Büyükelçi Stevens ve elçilik çalışanlarının, öfkeli Libyalıların, İslam'a hakaret içerdiği iddia edilen bir filmi protesto etmek için dün gece Bingazi'deki ABD Konsolosluğu'na gerçekleştirdiği saldırı sırasında öldüğü bildirildi.

CNN'e konuşan bir anlaşmalı konsolosluk çalışanı, Stevens'ın cansız bedenini gördüğünü belirterek, Büyükelçi'nin hayatını kaybettiğini teyit etti.

Libya'da ve Mısır'daki Selefiler, ABD'de yaşayan İsrail doğumlu bir Yahudi olan Sam Bacile tarafından çekilen ve Hz. Muhammed ile İslam'a hakaret ifadeleri içerdiği belirtilen bir kısa filmi protesto etmek için Kahire'deki ABD Büyükelçiliği'ne saldırmış, Bingazi'de de konsolosluk binasını ateşe vermişti.

DUMAN MI ÖLDÜRDÜ, ROKET Mİ?

El Cezire televizyonunun internet sitesi, Libya güvenlik güçlerine dayanarak Stevens'ın, saldırganların çıkardığı yangın sırasında, yanındaki iki güvenlik görevlisiyle birlikte, dumandan zehirlenerek hayatını kaybettiğini duyurdu.

Reuters'a konuşan ve adı açıklanmayan Libyalı bir yetkili ise Büyükelçi'nin olay sırasında konsolosluk binasında değil otomobilinde olduğunu, Stevens'ın "daha güvenli bir yere doğru gittiği sırada arabasına roketler isabet ettiğini" söyledi.

AFP haber ajansının geçtiği fotoğraflarda, ağır yaralı olarak binadan taşınan Büyükelçi Stevens'ın vücudunda yanıklar olduğu gözlendi.
Uyruğu belirlenemeyen bir başka konsolosluk çalışanının da saldırıda hayatını kaybettiği, iki çalışanın ise yaralandığı bildirildi.

CENAZELER GÖNDERİLDİ

El Cezire muhabiri Süleyman İdrisi, Stevens'ın kısa bir ziyaret için Bingazi'de bulunduğunu aktardı. Ölen ABD'lilerin cenazeleri Bingazi Uluslararası Havaalanı'na götürüldü. Cenazelerin önce başkent Trablus'a oradan da Almanya'da bulunan bir ABD üssüne transfer edileceği belirtildi.

İLK TEPKİ OBAMA'DAN

Stevens'ın ölüm haberinin gelmesi üzerine ABD'den ilk tepki en üst makam, Başkan Obama'dan geldi.

Obama, yaptığı açıklamada, “Libya’daki personelimizin güvenliğinin desteklenmesi ve dünyanın her yerindeki diplomatik misyonlarımızın güvenliğinin artırılmasını desteklemek için tüm gerekli kaynakların kullanılması emrini verdim” dedi.

Saldırıda ölen dört ABD’linin “Amerika’nın özgürlük, adalet ve dünyadaki diğer ülkelerle kurdukları ortaklığı sürdürme kararlılığının bir sembolü” olduğunu belirten Obama, dini inançlara hakaret edilmesine karşı olduğunu ancak böylesi bir “anlamsız şiddet”i de kabul edemeyeceğini söyledi.

Obama, Libyalı yetkililere de gerekli önlemleri alma çağrısı yaptı.

"SORUMLU KADDAFİ YANLILARI"
İçişleri Bakan Yardımcısı Şerif düzenlediği basın toplantısında saldırıdan Muammer Kaddafi yanlılarını sorumlu tuttu.

Şerif, “Saldırıda RPG’ler kullanıldı. Bu da bunları kötüye kullanan bazı güçler olduğunu gösteriyor. Bu kişiler eski rejimin kalıntılarıdır” diye konuştu.

Libya Cumhurbaşkanı Muhammed Yusuf el Magarif de bu tarz bir saldırının İslam'a yakışmayacağını belirterek "Amerikan halkından ve tüm dünyadan" özür diledi. Magarif, saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Dün akşamdan bu yana yaşanan gelişmeler üzerine Libya Genelkurmay Başkanı Yusuf el Menguş da Türkiye ziyaretini yarıda keserek Trablus’a döndü.(hurriyetplanet)