'ABD'nin rehineleri kurtarma operasyonu başarısız oldu'

'ABD'nin rehineleri kurtarma operasyonu başarısız oldu'
'ABD'nin rehineleri kurtarma operasyonu başarısız oldu'

Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe IŞİD tarafından rehin tutuluyor

ABD'nin, Suriye'nin Rakka kentinde terör örgütü IŞİD'in elindeki rehineleri kurtarmak amacıyla bir kurtarma operasyonu düzenlediği, ancak operasyonun başarısız olduğu öne sürüldü. Son olarak Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe'nin IŞİD'in elinde olduğu açıklanmıştı.

RADİKAL - ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin, Suriye'nin Rakka kentinde "rehine kurtarma operasyonu" girişiminde bulunduğu iddia edildi. "Rakka Sessizce Katlediliyor" adlı yerel medya koordinasyonundan yapılan yazılı açıklamada, uluslararası koalisyona bağlı savaş uçaklarının operasyonların başından bu yana ilk kez Rakka kentinde yoğun uçuşlar gerçekleştirdiği belirtildi.

Savaş uçakları ve keşif helikopterlerinin aynı anda Rakka semalarında görüldüğü vurgulanan açıklamada, "IŞİD hedeflerine 13 hava saldırısı düzenlendi" denildi. Açıklamada, kentin kırsal bölgelerine hava indirme operasyonu girişiminde bulunulduğu, uluslararası koalisyona bağlı birlikler ve IŞİD militanları arasında çatışma çıktığı öne sürüldü.

IŞİD, rehin tuttuğu Ürdünlü pilotun fotoğrafını yayınladı

IŞİD'den annelere 'cihatçı çocuk yetiştirme rehberi'


REHİNELERİN YERLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Rehinelere ilişkin detay verilmeyen açıklamada, söz konusu operasyon girişimiyle IŞİD'in elindeki rehinelerin kurtarılmak istendiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca, uluslararası koalisyona ait iki helikopterin Es-Sakiyye Caddesi'ne inmeye çalıştığı ancak IŞİD militanlarının ateş açması üzerine bölgeden uzaklaştığı vurgulandı.

Ürdün, rehin pilot için anlaşmaya hazır

İbadi: Bu yıl Irak teröristlerden temizlenecek


Uluslararası koalisyon güçlerinin geçen yıl temmuz ayında da ABD'li ve İngiliz rehineleri kurtarmak amacıyla benzer bir girişimde bulunduğu ifade edilen açıklamada, operasyonun, rehinelerin yerlerinin IŞİD tarafından değiştirilmesi sonucu başarısızlıkla sonuçlandığı belirtildi.

Ürdünlü pilotun kardeşi IŞİD'e seslendi: Merhamet gösterin!

IŞİD nedeniyle köklü gelenek sona erdi


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ağustos ayında yaptığı açıklamada, "ABD yakın bir zaman önce Suriye'de IŞİD'in elinde tuttuğu bir dizi Amerikalı rehineyi kurtarmak için operasyon düzenledi. Bu operasyona hava ve kara unsurları dahil oldu ve IŞİD içindeki belirli bir kaçırma şebekesini hedef aldı. Maalesef, misyon başarılı olmadı çünkü rehineler hedeflenen noktada değildi" demişti. (AA)

Twitter'da paylaşım yapan IŞİD militanı yerini de işaretledi

'Musul'da ebolaya rastlandı'

'Avustralyalı manken IŞİD'e katıldı'