ABD'nin suikast ordusu: JSOC

ABD'nin suikast ordusu: JSOC
ABD'nin suikast ordusu: JSOC
Özel birlik JSOC, suikast ve adam kaçırma gibi operasyonlarda CIA'i solladı. 10 yılda asker sayısı 25 bine çıkan JSOC, binlerce kişiyi öldürdü.

Amerikan istihbarat servisi CIA, başta Afganistan olmak üzere sıcak bölgelerde insansız uçaklarla düzenlediği saldırılarla gündeme gelirken ABD ’de yayımlanan bir kitap , ABD’nin 11 Eylül ’den bu yana hızla büyüyen bir başka ‘gizli suikast’ ordusunu afişe etti. Washington Post muhabirleri Dana Priest ve William M. Arkin’in ‘Top Secret America: The Rise of the New American Security State’ adlı kitap Ortak Özel Operasyonlar Komutanlığı’nın (JSOC) 1980’de kurulduktan sonra 11 Eylül’ün ardından nasıl büyüdüğünü anlatıyor. Kitaba göre son 10 yılda JSOC’un asker sayısı 1800’den 25 bine çıktı. Mayısta Pakistan’da kaide lideri Usame Bin Ladin’i öldüren özel SEAL birliğinin bağlı olduğu JSOC suikast, zanlıların yakalanıp sorgulanması ve istihbarat toplanması gibi gizli operasyonlar yürütmede CIA’i 10’a katladı.

Ölüm emri Beyaz Saray’dan
JSOC eski Başkan George W. Bush ve halefi Barack Obama’nın emriyle Irak ve Afganistan’ın yanı sıra ABD’nin resmen savaşta olmadığı Yemen, Suriye, Pakistan, Somali, Filipinler ve Nijerya gibi ülkelerde operasyonlar yürüttü. Beyaz Saray JSOC’a nadiren kara listedeki kişileri yakalamayıp doğrudan öldürme yani suikast yetkisi veriyor. JSOC ölüm listesini CIA’den bağımsız hazırlıyor.

Timler gizli merkezlerde insanlara işkence etmek, aç bırakmak ya da aranan kişileri teslim olmaya zorlamak için eş ve çocuklarını kaçırmak gibi taktiklere başvuruyor. JSOC sadece Afganistan’da 2008’de 550 hedefi vurup bin kişiyi öldürdü. 2009’da 464 operasyonla 500 kişi öldürüldü. Irak’ta 2005’te ayda 300 civarında baskın düzenlendi. Doğrudan başkan ya da savunma bakanından emir alan JSOC’un istihbarat birimi, cihatçı sitelere saldıran sanal savaşçıları, insansız saldırı uçakları ve keşif uçakları var. Üniforma giymeyen timler ‘Kuzey Virginia Gizli Ordusu’, ‘Yeşil Görev Gücü’, ‘Görev Gücü 11’, ‘Görev Gücü 121’ gibi takma isimler alıyor.

CIA’in yapamadıkları
JSOC’tan bir yetkili “Karanlık bir meseleyiz. Evreni idare eden bir gücüz ama görünemeyiz. CIA’in bizim yaptığız şeyleri yapmaya gücü ve yetkisi yok” ifadelerini kullandı. JSOC’un ilk görevi 1980’de Tahran’da Amerikan elçiliğindeki rehineleri kurtarma amacıyla düzenlenen ‘Şahin Pençesi Operasyonu’ydu. Operasyon, ekibi taşıyan helikopterin çöle düşüp sekiz kişilik ekibin ölmesiyle fiyaskoyla sonuçlanmıştı.