ABD'nin Suriye uzmanı Ankara'da

ABD'nin Suriye uzmanı Ankara'da
ABD'nin Suriye uzmanı Ankara'da
Ankara'da bugün yaşanan Suriye hareketliliğinin bir parçası da ABD Büyükelçisi Ricciardone'ydi. Ancak asıl konuğun kimliği daha sonra ortaya çıkarken, Türkiye ile ABD arasında görüş ayrılığı olduğu da belirtildi.

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yarın Suriye'ye yapacağı kritik ziyaret öncesi, Başbakanlık'ta Davutoğlu ile birlikte Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in de katıldığı bir zirve yapıldı.

Resmi açıklama 'dış güvenlik konuları ele alındı' olurken, gündemin ağırlıklı konularından birinin Suriye'deki gelişmeler olduğu belirtildi. Toplantının ardından ABD ’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone da Başbakanlığa giderek Başdanışman İbrahim Kalın'la görüştü.

Görüşmeyle ilgili "Genel bir değerlendirme yaptık. Dışişleri Bakanı Clinton'ın Davutoğlu'na verdiği mesajlar da gündeme geldi" diyen Ricciardone ile birlikte toplantıya giren isim ise dikkat çekiciydi.

NTV'nin edindiği bilgiye göre, Ricciardone’nin yanındaki sürpriz isim, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Suriye konusundaki en tecrübeli diplomatlarından Fred Hof’tu.

Ricciardone’nin aslında bu isme eşlik ettiği ifade edilirken, diplomatik çevreler de, Washington'la Ankara arasında Suriye'ye gösterilecek tavır konusunda görüş ayrılığı olduğu yönünde bilgi verdi.

Ankara’nın Suriye'ye İran benzeri bir yaptırım uygulanmasına soğuk baktığı, yaptırımlara sonuç getirmediği ve komşu ülkeler zarar gördüğü için karşı çıktığı; Suriye'ye askeri bir müdahaleye de karşı olduğu belirtildi.

Washington’un, Suriye yönetiminden askerlerini derhal kışlaya çekmesini ve tüm tutukluları serbest bırakmasını istediği, Davutoğlunun Şam ziyaretinde hem Türkiye 'nin hem de Amerikan yönetiminin uyarılarını Esad'a iletmesinin beklendiği kaydedildi.

ESAD'DAN YENİ ATAMA 

Bu arada Türkiye’de hareketli saatler yaşanmasına neden olan Suriye’den de bir atama haberi geldi.

Resmi haber ajansı SANA, Beşşar Esad'ın, önemli görevlerde değişiklikler yapılması çerçevesinde Savunma Bakanı Ali Habib’i görevden adığı, yerine Genelkurmay Başkanı Davud Racha'yı atadığını duyurdu.

SON KONUŞAN İSPANYA 

 Öte yandan uluslarası kamuoyunun gitttikçe sesini yükselttiği Suriye yönetimiyle ilgili son açıklama İspanya'nın AB ile ilişkilerden sorumlu Devlet Sekreteri Diego Lopez Garrido’dan geldi.

Garrido, Suriye'de rejim karşıtı gösterilere çok sert müdahale eden Beşşar Esad rejiminin, "açık bir şekilde inandırıcılığını kaybettiğini" söyledi.(ntv)