ABD'nin tepkisi askeri çıkarma oldu

ABD'nin tepkisi askeri çıkarma oldu
ABD'nin tepkisi askeri çıkarma oldu

Sana da ABD Büyükelçiliği ne saldıran göstericiler araçları ateşe verdi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise Film iğrenç ve kınanmayı hak ediyor dedi.

Libya'da 4 diplomatını kaybeden ABD bölgeye iki savaş uçağı, özel operasyonlarda deneyimli 50 deniz piyadesi ve insansız uçak gönderdi.

WASHINGTON - Libya’nın Bingazi kentinde Hz. Muhammed’e hakaret eden Müslümanların Masumiyeti filmine karşı düzenlenen protesto sırasında Amerikan Büyükelçisi dahil 4 diplomatın öldürülmesinin ardından ABD , Libya’ya 2 savaş gemisi ve 50 eğitimli deniz piyadesi gönderdi. ABD’li yetkililere göre, Tomahawk füzeleri taşıyan USS Laboon gemisi Libya açıklarında konuşlandırıldı. USS McFaul gemisi de birkaç gün içinde Libya açıklarında olacak. Yetkililer füzelerin herhangi bir spesifik misyonu olmadığını ama Başkan Barack Obama’nın vereceği herhangi bir emri yerine getirmeye hazır olacaklarını kaydetti. Pentagon sözcüsü George Little “ABD ordusu, beklenmedik olaylar ortaya çıktığında tedbirli adımlar atar” diye konuştu. ABD’nin Akdeniz’de bazı zamanlar sayıları 4’ü bulan destroyer sayısı 5’e çıkmış olacak.  

İnsansız uçaklar işbaşında  
Bir Pentagon yetkilisi, Libya’da alınan önlemler kapsamında insansız hava uçakları gönderildiğini aktardı. Yetkililer ABD’nin diplomatik tesislerine takviye ekip olarak gönderilen 50 deniz piyadesinin de dünyanın her yerinde operasyonlar düzenleyen Filo Terörle Mücadele Ekibi’nden olduğunu söyledi. Bu grup, terör tehditlerine karşı kısa sürede tepki vermek ve ABD elçiliğini korumakla görevli. İstikrarsız ya da güvenliği az olan belirli ülkelerde ABD elçilikleri deniz piyadelerine bağlı güçlere sahip. Bu güvenlik güçleri elçilikteki üst düzey diplomatik bir memurun gözetiminde çalışıyor. 

ABD’ye öfke yayılıyor  
İslam ve Hz.Muhammed’e hakaret eden filme karşı gösteriler Mısır’ın başkenti Kahire’de devam ederken öfke dün Yemen’e sıçradı. Başkent Sana’da bir grup ABD Büyükelçiliği binasına saldırdı. Amerikan bayrağını indirip yakan grup, yerine siyah bir bayrak astı. Bir güvenlik yetkilisine göre, göstericilerin ateş açması sonucu polis bir protestocuyu vurdu, 5 kişi de yaralandı. 3 araç ateşe verildi. Elçilik sözcüsü Lou Fintor saldırıda kimsenin yaralanmadığını kaydetti. Yemen Devlet Başkanı Abed Rabbo Mansur Hadi ise ABD’den özür diledi. Olayla ilgili soruşturma talimatı veren Hadi, saldırının ‘kabadayı bir kalabalık’ tarafından yapıldığını ve bunun Yemen-ABD ilişkilerine zarar vermek için düzenlenen komplonun bir parçası olduğunu söyledi. Hadi, “Saldırıların arkasında Siyonist güçlerin geniş kapsamlı komplosunun farkında olmayan bir çete var” diye konuştu. Filme karşı diğer tepkiler ise şöyle:
MISIR: Kahire’de elçilik binası önündeki gösteride çatışma çıktı. 70 kişi yaralandı. Elçilik binası tel örgülerle koruma altına alındı.
İRAN: 500 kişi Tahran’da ABD çıkarlarını temsil eden İsviçre elçiliği önünde ‘Amerika’ya ölüm’ sloganları attı.
İSRAİL: Tel Aviv’de bir grup ABD Konsolosluğu önünde gösteri yaptı.
FİLİSTİN: Gazze’de meclis binası önünde toplanan göstericiler Amerikan ürünlerini boykot çağrısı yaptı.
IRAK: Şii dini lider Mukteda El Sadr’ın taraftarları çeşitli kentlerde gösteri yapıp ABD bayrağı yaktı.
BANGLADEŞ: Dakka’da ABD Büyükelçiliği’ne yürüyen bin kişi polis tarafından durduruldu. {SANA/AP-REUTERS}