ABD'nin tercini İstanbul

ABD'nin tercini İstanbul
ABD'nin tercini İstanbul
Ahmet Davutoğlu ile Hillary Clinton arasındaki buluşmada Suriye ve İran konusu ele alındı

Türkiye ’nin evsahipliğinde İstanbul ’da düzenlenen “Suriye’nin Dostları” toplantısı öncesi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’li mevkidaşı Hillary Clinton ile ikili bir görüşme yaptı.

Clinton, Türkiye’ye gelmeden önce temaslarda bulunduğu Suudi Arabistan ile görüşmelerle ilgili bilgi verdi. Riyad'da Suudi mevkidaşı ile yaptığı basın toplanıtısı sırasında, Hillary Clinton, P5+1 ülkeleri ile Tahran arasında yapılacak nükleer görüşmelerin 13-14 Nisan'da İstanbul'da yapılacağını açıkladı. Batılı ülkelerle iki yıl önce başlayan görüşmelerin bu seferki önceliğinin, İran'ın nükleer silah yapılmasına olanak sağlayan uranyumu yüksek seviyelere ulaştırmasını engellemek olduğunu söyledi. Bir önceki toplantı da 2011 Ocak ayında yine İstanbul'da yapılmış, ancak taraflar bir uzlaşıya varamamıştı.

Davutoğlu’nun da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a eşlik ettiği Tahran ziyareti ile ilgili Clinton’u bilgilendirdiği, İran’ın nükleer programı ile ilgili 13-14 Nisan günlerinde Türkiye’nin evsahipliğinde İstanbul’da yapılması kararlaştırılan İran ile “5+1” arasındaki toplantının ele alındığı belirtildi. (ajanslar)