ABD'nin Üsküp Büyükelçiliği'ne saldırı

ABD'nin Üsküp Büyükelçiliği'ne saldırı
ABD'nin Üsküp Büyükelçiliği'ne saldırı
Makedonya'da bir kişi, ABD'nin Üsküp Büyükelçiliği'ne molotofkokteyli attı. Olaydan sonra aracıyla kaçmaya çalışan saldırgan, kaza yapması sonucu yaralandı.

Makedonya İçişleri Bakanlığınca yapılan yazılı açıklamaya göre, gece saat 23:55'te ABD 'nin Üsküp Büyükelçiliği binası önünden yaya olarak gelçen kişi, elindeki molotofkokteylini ateşleyerek elçilik kapısına doğru fırlattı. Molotofkokteylinin yola düştüğü ve binada herhangi bir zarara yol açmadığı belirtildi.

Saldırganın olayın hemen ardından arabasına binip kaçmaya çalışırken, karşıdan gelen bir başka araçla çarpışarak yaralandı. Aracından yaralı olarak çıkarılan saldırganın, "Amerikalıları yaktım" diye bağırmaya başladığı belirtildi.

Saldırganın gerekli tıbbi müdahalenin yapılmasının ardından Kisela Voda Polis Merkezi'nde sorguya alındığı kaydedildi. Kanında yoğun miktarda alkol bulunduğu tespit edilen 37 yaşındaki A.N'nin hırsızlık suçlarından sabıkası bulunduğu ifade edildi.

Bu arada, saldırının Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski'nin ABD ziyaretine denk gelmesi dikkat çekti.

ABD'nin Üsküp Büyükelçiliği, 1999 yılında Kosova Savaşı devam ederken de saldırıya uğramış ve elçilik binası ateşe verilmişti. (aa)


    ETİKETLER:

    ABD

    ,

    Gece