ABD'nin yeni kara listesinde bir Türk de var

ABD'nin yeni kara listesinde bir Türk de var
ABD'nin yeni kara listesinde bir Türk de var
ABD Hazine Bakanlığı, içinde Türkiye'nin de bulunduğu bir dizi ülkedeki şirket ve kişilere yeni ambargolar getirdi.

WASHINGTON - ABD Hazine Bakanlığı, İran merkezli bir El Kaide yöneticisinin varlığını saptadıklarını ve bu kişinin Suriye’ye, Türkiye üzerinden El Kaide unsurlarına para ve savaşçı gönderdiğini belirtti.

ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David S. Cohen adına yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

”ABD Hazine Bakanlığı, İran merkezli bir El Kaide yöneticisini tespit etmiştir. Bu yönetici, El Kaide’nin İran’daki bağlantısının en temel fonksiyonlarını üstlenmekte, ve bunu İran otoritelerinin bilgisi dahilinde yapmaktadır. Bu bağlantı ayrıca, fonları ve yabancı savaşçıları İran’ı transit noktası olarak kullanarak ve Türkiye üzerinden Suriye’deki El Nusra da dahil olmak üzere, El Kaide unsurlarına göndermektedir.”

Posta212'den İlhan Tanır'ın haberine göre bakanlık açıklamasında ayrıca, İran’daki El Kaide yönlendirici operasyonlarının ‘lideri’ olarak tanıttığı Yasin El-Suri’nin de Türkiye üzerinden Suriye’ye yaptığı faaliyetlere dikkat çekiliyor.

Açıklamada şu detaylara yer veriliyor:

”El Kaide’nin İran’daki yönlendirici lideri, Yasin al-Suri El Kaide’nin tecrübeli operatörlerinin ve liderlerinin Pakistan’ın Suriye’ye transferi faaliyetlerini yönetmektedir. Ayrıca yeni (acemi savaşçıların da) Türkiye üzerinden Suriye’ye gidiş yollarını korumakta ve organize etmektedir. Ayrıca, El Kaide’nin dış bağlantılarının Batı’ya doğru hareketlenmesine yardım etmektedir.

İran’daki El Kaide ağı, Körfez merkezli bağışçılardan El Kaide’nin tepe yönetimine ve diğer bağlantılı unsurlarına, Suriye’deki El Nusra da dahil olmak üzere, fon transfer edilmesini yönetmektedir. İran merkezli El Kaide ağı, ayrıca Kuveytli cihatçı bağışçılardan Suriye’ye, Türkiye yoluyla, para gönderme konusunda da geniş bir ağ kurmuştur.”

ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasında iki düzineye yakın şirket ve isim de yer alıyor. Bu kişilerden biri de Türkiye merkezli Ali Canko isimli Türk vatandaşı. Açıklamanın, ”İran’ın Nükleer ve Silahlanma Faaliyetleri” başlığı altındaki bölümde, Türkiye merkezli Al Canko’ya ambargo uygulanmasının nedeni olarak da şu bilgilere yer verilmiş:

”Türkiye’de yaşayan Ali Canko isimli kişinin Türk vatandaşı olduğu ve İran merkezli Tiva Sanat Gruba ‘reverse engineer’ (tersine mühendislik) ile İran Devrimciler Tugayı’nın (IRGC)’nin donanma güçlerince kullanabileceği silah donanımlı sürat botu yapmasına yardım etmiştir. Tiva Sanat Grubu aynı zamanda Tiva Kara, Tiva Darya ve Tiva Polymer’den oluşmaktadır. Tiva Sanat Group başka şirketler de kullanarak yabancı teknoloji ve teknoloji parçaları elde etmektedir. Ali Canko, Tiva Sanat Group’dan farklı uluslararası tedarikçilere ödeme yapmak için finansal aracılık görevi yapmıştır. Ve, IRGC 13382 sayılı Ekim 2007 tarihli kararla, İran’ı silahlandırma faaliyetleri içinde olduğu tespit edilmiştir.”

ABD Hazine Bakanlığı açıklaması, bu ambargoların nedeni olarak, bu şirket ve kimselerin ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoları delmesine yardım etmelerini gösterdi. Bakanlığın Terör ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David S. Cohen adına yapılan açıklamada son olarak da, “ Bugün açıklanan (ambargo konan) küresel hedefler, İran’ın nükleer programını desteklemede ve aktif olarak teröre destekte anahtar rol oynamaktadırlar.”

Ambargo konan şirket ve isimler Türkiye, Gürcistan, Afganistan, İran, BAE, Almanya ve İspanya gibi ülkelerde operasyonlarını sürdürüyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın eski bir çalışanı ve terörizm uzmanı olan Jonathan Schanzer, Hazine Bakanlığı’nın bu tespitlerini Beyaz Saray ile yakından koordine ile yaptığını hatırlatarak şunları söyledi, ”Açıklama, Türkiye’nin, El Kaide’nin Suriye’ye akış kanalında oynadığı tehlikeli rolü açıkça işaret etmektedir. Bu açıklama, Türkiye’nin terörizm finansı dünyasıyla bağlantılarını göstermekte bir başka rahatsız edici detaydır.”