AB'ye "Suriyeli muhalifleri tanı" çağrısı

AB'ye "Suriyeli muhalifleri tanı" çağrısı
AB'ye "Suriyeli muhalifleri tanı" çağrısı
Avrupa Parlamentosu'nun önde gelen siyasi gruplarından Liberaller, Avrupa Birliği'nden Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK) resmen tanımasını istedi.

Liberal Grup'tan yapılan açıklamada, 11 Kasım'da Katar'da yapılan toplantıda kurulan SMDK bünyesinde güçlerini birleştiren muhaliflerin "çoğulcu yapıları ve saygın liderleriyle meşruiyet sınavından başarıyla çıktıkları" belirtildi.

AP'deki Liberaller, gelecek hafta başında Brüksel'de toplanacak AB dışişleri bakanlarına SMDK'yı " Suriye halkının tek temsilcisi" olarak tanımaları çağrısında bulundu.

Liberal Grup Başkanı Guy Verhofstadt, "AB asgari çabayla Suriye Ulusal Koalisyonu'nu tanıyabilir. Tek çıkış yolu budur" dedi.

Verhofsdatd, Beşşar Esed rejiminin hava bombardımanlarıyla ülkeyi tahrip etme hedefi karşısında AB'nin, Türkiye 'nin Suriye'de uçuşa yasak bölge ilan edilmesi yönündeki yaklaşımını desteklemesini istedi.

Guy Verhofstadt, "Uçuşa yasak bölge bir yıl önce uygulanmalıydı. Harekete geçmedikçe uluslararası toplumun suçu artıyor. Neredeyse 35 bin kişinin katledilmesi bir yana, Suriye'de durum her gün daha da kötüleşiyor" uyarısında bulundu.

AB üyeleri arasında sadece Fransa, SMDK'yı Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak tanıdı. (aa)