Açlığını kanıtlamak için karnını kesti

Açlığını kanıtlamak için karnını kesti
Açlığını kanıtlamak için karnını kesti
Avrupa'nın yanı sıra Avustralya kıtasında da büyük bir sığınmacı trajedisi yaşanıyor. Avustralya'nın Manus Adası'ndaki gözaltı merkezinde tutulan mülteciler seslerini duyurmaya çalışırken, yakında açlıktan öleceğini haykıran Iraklı bir sığınmacı karnını kesti.

RADİKAL - Avustralya’nın Manus Adası’ndaki gözaltı merkezinde muhafızlar tarafından dövüldüğü için böbrek sorunu yaşayan, yediği şeyleri hemen çıkardığını söyleyen ve gereken tedavi imkânlarının sağlanmadığı gerekçesiyle de 6 aydır açlık grevinde olan Iraklı göçmen Muhammed Albederee, boş olduğunu kanıtlamak için midesini kesti.

AP ajansına ulaşan videoya göre, 31 yaşındaki Albederee açlıktan ölmekte olduğunu, ancak ölmek istemediğini haykırdı ve yardım istedi.
Avustralyalı yetkililer ise Albederee’nin gerekli tedaviyi gördüğünü savundu.

'SU BİLE İÇEMİYORUM'

Öte yandan Avustralya Yayıncılık Kuruluşu’nun (ABC) bu ay başındaki ilgili haberinde de Albederee şu ifadeleri kullanmıştı: “Güvenlik beni dövdü. Omzum kırıldı. Çok acıyor. Bacağımda da kesikler var, oynatamıyorum. Omzumu da kıpırdatamıyorum. Midemde hiçbir şey durmuyor. İyileşmeye başladığımda bir şeyler yemeye çalıştım, ama vücut tutmuyor. Su içiyorum, yine çıkarıyorum.”

ABD: Türkiye ve Rusya'yla Suriye'yi görüşmek istiyoruz

ÇABALAR SONUÇSUZ KALDI

Bu arada Irak’ın Avustralya Büyükelçiliği, doktorlar ve göçmen hakları savunucuları konuyu Göçmen Bakanlığı’na pek çok kez iletmiş, ancak sonuç elde edilememişti. (Habertürk) 

Türkiye vatandaşları Avrupa'ya ne zaman vizesiz gidecek?

Merkel: Mülteci krizini Türkiye olmadan çözemeyiz