Adada dümen sola kayıyor

Adada dümen sola kayıyor
Adada dümen sola kayıyor
Siyasi krizden bir türlü çıkamayan Kuzey Kıbrıs dün yeni meclisi belirlemek için sandığa gitti. CTP ipi göğüslese de ufukta koalisyon görülüyor.

KKTC iki yıldır süren siyasi istikrarı istikrarsızlığa son vermek amacıyla sıcaklığın 45 dereceye vardığı güneş altında sandık başına gitti. 172 bin seçmen, mayısta gensoru ile hükümetin düşürülmesinin ardından, 50 sandalyeli parlamentoyu yeniden belirledi. Sandığın galibi anamuhalefetteki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) olsa da sonuçlar koalisyonu işaret ediyor. 172 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu Ada’da 5 parti ve 7 bağımsız aday yarıştı. Ancak seçimlerin yaz tatiline denk gelmesi nedeniyle katılım oranı düşük oldu. 2009’daki seçimlerde katılım yüzde 81 olmuştu.

3 iddialı parti
Özkan Yorgancıoğlu liderliğindeki Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), İrsen Küçük liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi (UBP) ve Serdar Denktaş liderliğindeki Demokrat Parti (DP) iddialı bir yarış çıkardı. Toplumlu Demokrasi Partisi (TDP) ve Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ciddi bir varlık gösteremedi. 7 bağımsız aday da yüzde 5’lik seçim barajını geçemedi.

Karmaşık seçim sistemi
KKTC’nin seçim sisteminde seçmenlerin partilerin yanı sıra milletvekillerini de tek tek belirleyebilme hakkı bulunuyor. 3 farklı yöntemle oy kullanma seçeneği, aynı partiden milletvekili adaylarının da birbirleriyle yarışmasına yol açtı. Vatandaşlar, mühür, tercih ve karma adı verilen yöntemlerle yeni meclisi belirledi. 5 ayrı seçim bölgesine ayrılan ülkede, oy verme yöntemleri şöyle oldu:
MÜHÜR: 5 partiden birine ‘evet’ mührü basıldı
TERCİH: Mühür vurduğu partinin altındaki adaylar arasından isimlerinin yanlarında bulunan kutular işaretlenerek tercih yapıldı.
KARMA: Parti ayrımı göstermeden, bölgelerden çıkacak milletvekili sayısı kadar vekil tek tek belirlendi.
Dünkü seçimlerde en fazla, tercih ve karma oy yöntemi kullanıldı.

Yardımlar tartışıldı
Propaganda döneminde en fazla tartışılan konu, Türkiye ile KKTC arasında 3 yıllığına imzalanan mali protokol oldu. Geçen yıl imzalanan ve 2015’e kadar devam edecek ekonomik program çerçevesinde, KKTC hükümeti sıkı mali disiplin uyguluyordu.
Türkiye protokol çerçevesinde KKTC’ye 3 milyar lira yardımda bulunacak. KKTC’nin bozulan kamu maliyesinin düzeltilmesini amaçlayan programda, özelleştirme ve kemer sıkma maddeleri de bulunuyor.

Karşı çıkanlar çark etti
Seçimlerde iddialı 2 siyasi parti, CTP ve DP, muhalefette oldukları dönemde ‘yıkım paketi’ diye adlandırdıkları protokolü reddediyordu. Ancak seçim dönemine girildiğinde ve geçen ay Türkiye’den gelen katkının gecikmesi nedeniyle maaş ödemelerinde güçlük çekilince, itirazcı partiler çark etti. Cumhuriyetçi Türk Partisi ve Demokrat Parti protokolün bazı bölümlerinde değişiklik isteyeceklerini belirterek geri adım attılar.

 

İktidar partisi parçalandı


KKTC’de erken seçime, iktidardaki Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) parçalanması neden oldu. Parçalanma geçen yıl parti kurultayında başladı. Aynı partiden gelen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun açık destek verdiği eski Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ile halen UBP’nin liderliğini yürüten İrsen Küçük kurultay sürecinde kıran kırana mücadele etti. Küçük az bir farkla kazanınca kurultay mahkemelik oldu ve tekrarlandı. Küçük yine ucu ucuna 7 oy farkla kazandı. Ahmet Kaşif ve destekçisi 8 milletvekili partiden istifa ederek muhalefetteki Demokrat Parti’ye katılınca parti parçalandı ve hükümet gensoru ile düşürüldü. UBP’nin kurultay süresince, KKTC medyası Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun Kaşif’i, Türkiye’nin ise, İrsen Küçük’ü desteklediğini ileri sürdü.