Adaylar 'değişimi' paylaşamadı

Adaylar 'değişimi' paylaşamadı
Adaylar 'değişimi' paylaşamadı

NBC/WSJ ye göre Obama Ohio da yüzde 51 e 45, Florida da yüzde 49 a 47 ile Romney nin önünde.

Obama Romney'nin 'değişimin adayıyım' mesajına inanılmamasını isteyip "Biz değişim için mücadele ettik, vazgeçemeyiz" dedi.

ABD ’de salı günü düzenlenecek seçimler öncesinde Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney, kampanyalarına yeniden hız verdi. Obama ve Romney, hem yaptıkları son mitingleri hem de CNN için kaleme aldıkları makalelerle halka vizyonlarını anlatıp değişim yarışına’ girdi. Obama, ABD’nin 4 yıl önce iki savaş ve Büyük Buhran’dan bu yana yaşanan en kötü ekonomik krizle boğuştuğunu hatırlatıp kendi ikktidarını övdü: “Irak’taki savaş sona erdi, Usame Bin Ladin öldürüldü ve kahramanlarımız evlerine dönüyor. Son 2.5 yılda 5 milyondan fazla istihdam yaratıldı. Konut değerleri artıyor. Son 20 yılda hiç olmadığı kadar, yabancı petrole daha az bağımlıyız ve Amerikan otomotiv endüstrisi geri döndü.” Obama, kampanyasının son haftalarında kendisini ‘değişim adayı’ olarak sunan Romney’nin önerdiği planların ise ihtiyaç duyulan değişim olmadığını savundu.

Artık fırsatlar ülkesi değiliz
Obama, “Gerçek değişimin nasıl bir şey olduğunu biliyoruz, şimdi bundan vazgeçemeyiz. Değişimin ne olduğunu ben bilirim çünkü değişim için mücadele ettim. Değişim, her yaştan insanın, iyi mesleklerin gerektirdiği yetenek ve eğitime sahip olduğu bir Amerika’dır. Ben, Amerikalı işçilere ve Amerikan yaratıcılığına güvenen başkanım” ifadelerini kullandı.  Romney ise ‘Obama’nın Amerika’sının artık fırsatlar ülkesi olmadığını’ savundu. Romney, “Son dönemde, fırsatlar çok sayıda Amerikalı’nın kapısını çalmadı. Milyonlarca vatandaşımızın işsiz kalmasına neden olan ekonomik durgunlukla boğuşuyoruz. Etrafımız, parçalanmış hayaller, sekteye uğramış yaşamlar, ertelenmiş planlar ve sönmüş umutlarla dolu” eleştirisini yaptı. Bu durumun gelecekte böyle sürmek zorunda olmadığını vurgulayan Romney, 4 yılda 12 milyon istihdam yaratacak, 5 ana unsurdan oluşan ekonomik toparlanma planını da hatırlattı. (WASHINGTON / AP-REUTERS)