Adele-Ahmet Kaya benzerliği İngiliz basınında

Adele-Ahmet Kaya benzerliği İngiliz basınında
Adele-Ahmet Kaya benzerliği İngiliz basınında
İngiliz Independent gazetesi, Adele'in 'Million Years Ago' adlı şarkısının Ahmet Kaya'nın 'Acılara Tutunmak' şarkısına benzetilmesine yer verdi.

RADİKAL - İngiliz şarkıcı Adele'in yeni albümündeki bir şarkının Ahmet Kaya'nın şarkısına benzetilmesi İngiliz basınında da yer buldu. Independent gazetesi Adele'in sözcüsünün iddiaları cevaplamadığını yazdı. Adele'in yeni albümü 25'te bulunan "Million Years Ago" (Milyonlarca Yıl Önce) şarkısı ile Ahmet Kaya'nın 1985'te seslendirdiği "Acılara Tutunmak" şarkısı arasındaki ritm benzerliği, haftasonu Türkiye'de, özellikle sosyal medyada büyük tartışma konusu olmuştu.

Independent Türkiye'deki bu tartışmayı "Adele'in 'Milyonlarca Yıl Önce'si, başka bir liste başı şarkıdan milyonlarca km uzakta değil" başlığıyla verdi. Haberde Ahmet Kaya hayranlarının Adele'in şarkısının "Acılara Tutunmak"a çok benzediğini iddia ettiği, sosyal medyadaki bazı Türkçe hesaplarda Adele'in hırsızlıkla suçlandığı ifade ediliyor.

Metin Özülkü: Acılara Tutunmak orijinal bir şarkı değil

GÜLTEN KAYA'NIN SÖZLERİNE YER VERİLDİ

Independent, müzik eleştirmeni Naim Dilmener'in iki şarkı arasında benzerlik bulduğunu ancak benzerliğin 'çok da fazla olmadığını' söylediğini belirtiyor. Haberde Dilmener'in, "Adele'in Ahmet Kaya şarkısını dinleyip kasıtlı olarak kopyaladığını sanmıyorum. Ahmet Kaya'nın şarkısı, çalınırsa kolay fark edilebilecek bir şarkı" sözlerine yer veriliyor.

YouTube'da Adele'e Ahmet Kaya tepkisi

Haberde Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya'nın da, "Dünya çapında bir ismin şarkı çalmaya tenezzül edeceğini sanmadığını" söylediği bildiriliyor. Independent, Adele'in sözcüsünün, iddialara dair yorum taleplerine henüz cevap vermediğine dikkat çekiyor.

Adele-Ahmet Kaya: Bu benzerlik şaşırttı

Adele'in 20 Kasım'da çıkan albümü, 10 günde bir milyondan fazla satarak İngiltere tarihinin en hızlı satan albümü oldu. 27 yaşındaki sanatçı, bir önceki 21 albümü ile 2011 yılında 6 Grammy ödülü kazanmıştı. (BBC Türkçe)