Aden'deki Türkiye vatandaşları tahliye edildi

Aden'deki Türkiye vatandaşları tahliye edildi
Aden'deki Türkiye vatandaşları tahliye edildi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yemen'in Aden kentinde bulunan Türkiye vatandaşlarının tahliye edildiğini açıkladı.

RADİKAL - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Yemen'in Aden kentinde bulunan 55 Türkiye vatandaşının tahliye edildiğini duyurdu.

Çavuşoğlu'nun attığı tweet şöyle: "Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza ait bir fırkateynimiz biraz önce Aden'de bulunan 55 vatandaşımızı Aden Limanı'ndan alarak tahliye etmiştir. Fırkateynle Cibuti'ye ulaştıracağımız vatandaşlarımızın, Cibuti'den ülkemize dönüşlerini de THY ile sağlayacağız."

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamadaysa şu ifadeler yer aldı:

“Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri tarafından Yemen’de başlatılan askeri operasyonun ardından, bu ülkede bulunan vatandaşlarımızdan talep edenlerin tahliyesine yönelik olarak titiz bir çalışma sürdürülmektedir. Tüm bu süreçte vatandaşlarımızın güvenliklerini tehlikeye düşürmemeye özen sarf ederek, çok yönlü ve her seçeneğin değerlendirildiği bir yol izlenmektedir. Bu çerçevede, mücavir bölgede görev icra etmekte olan, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı TCG Büyükada Fırkateyni tarafından bugün Aden’de bulunan 55 vatandaşımızın tahliyeleri tamamlanmıştır. Sözkonusu vatandaşlarımız önce Cibuti’ye ulaştırılacak, buradan Türk Hava Yolları uçağı ile ülkemize nakledileceklerdir. İlgili kurumlarımızın özverili ve hassas çalışmaları ve tesis edilen eşgüdüm neticesinde vatandaşlarımızın salimen Aden’den ayrılmış olmaları memnuniyet vericidir.”

Yemen'de 'kara harekatı başladı' iddiası

YEMEN'DE SİYASİ ÇÖZÜMDEN YANAYIZ

Litvanya'da resmi temaslarda bulunan Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Başbakan Algirdis Butkevicius ve Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius'la bir araya geldi. Litvanyalı mevkidaşıyla düzenlediği basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye, Libya ve Yemen'de siyasi çözümden yana olduğunu da belirterek şunları söyledi:

"Yemen'de Husilerin yaptığı kabul edilemez. Ülkeyi istikrarsızlaştırıyorlar. (Suudi Arabistan öncülüğündeki) Operasyona destek verdik. Türkiye'den yeni ve ilave bir talep olmadı. Lojistik ve istihbarat desteği verebileceğimizi açıkladık. Lakin siyasi çözümden yanayız."

El Kaide hapishane bastı: 300 mahkum serbest

KIRIM'A GAYRİRESMİ TEMSİLCİ GİDECEK

Ukrayna konusuna da değinen Çavuşoğlu, Türkiye'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklediğini ve Kırım'ın gayrimeşru ilhakını tanımadığını hatırlattı. Çavuşoğlu, Kırım Tatar televizyonunun 1 Nisan'da kapanmaya zorlanması konusunda Litvanya ile aynı endişeleri paylaştıklarını ve Tatarlara yönelik baskılar, saldırılar ve hak ihlallerinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin yakın gelecekte insan hakları ihlallerini incelemek üzere Kırım'a gayriresmi gözlemci heyeti göndereceğini söyledi. (Hürriyet) 

Suudi Arabistan Yemen'de ilk kaybını verdi