Aden'in kontrolü Hadi yanlılarında

Aden'in kontrolü Hadi yanlılarında
Aden'in kontrolü Hadi yanlılarında
Yemen'in Aden kentinde çıkan çatışmaların ardından kentin, Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi destekçilerinin elinde olduğu açıklandı.

RADİKAL - Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi’yi destekleyen 'Halk Komiteleri'nin Aden'deki havalimanını ele geçirmesinin ardından, Cumhurbaşkanlığı yayınladığı açıklamada bir darbe girişiminin önlendiğini söyledi. Yemen Cumhurbaşkanlığı bir açıklama yayınlayarak, darbe girişiminin boşa çıkarıldığını ifade etti. Cumhurbaşkanlığı, açıklamasında darbecilerin ele geçirdikleri silah ve uçaklarla Cumhurbaşkanı ve güney halkına saldırdıklarını belirtti.

Al Jazeera'de yer alan habere göre, açıklamada, Yemen Cumhurbaşkanı’nın "tüm yaşananlara rağmen olayları sakin bir şekilde değerlendirdiği ve diyalog çağrısı yapmaya devam ettiği" ifade edildi. Yemen Cumhurbaşkanlığı, Aden kentinde yaşananların, "darbecilerin ülkede istikrarın ve güvenin sağlanması için diyaloğa girmeyi reddettiğinin dünyaya ilanı" olduğunu vurguladı. 

Yemen'de kriz: Savaş uçakları Hadi'nin konutunu bombaladı

ADEN VALİSİ: HAVA NORMALE DÖNDÜ

Aden Valisi Abdulaziz bin Habtur, Perşembe akşamı bir açıklama yayınlayarak, görevden alınan Özel Kuvvetler eski komutanı general Abdulhafız Sekkaf’ın başlattığı isyanın bastırıldığını ve kentte havanın normale döndüğünü bildirdi. Aden Valisi, general Sekkaf’ın daha sonra teslim olduğunu da ifade etti.

Cumhurbaşkanı Hadi’yi destekleyen ‘Halk Komiteleri’ çatışmaların sonunda ‘Özel Birlikler’in karargahını ele geçirdi. Halk Komiteleri, yaptığı açıklamada Özel Birlikler’den 80 ve Husilere bağlı bir hücreye mensup 20 kişiyi tutukladıklarını açıkladı. Aden’de yaşanan çatışmalarda 12 kişi öldü, 22 kişi de yaralandı.