Adli Tıp Kurumu sözcüsü: Zayıflıktan öldü

Adli Tıp Kurumu sözcüsü: Zayıflıktan öldü
Adli Tıp Kurumu sözcüsü: Zayıflıktan öldü
Mısır'da Adli Tıp Kurumu sözcüsü Hişam Abdül Hamid, polis kurşunuyla hayatını kaybeden 31 yaşındaki Şeyma el-Sabbağ'ın ölüm nedeninin 'zayıflık' olduğunu söyleyince büyük tepki çekti.

RADİKAL - Mısır’da dönemin devlet başkanı Hüsnü Mübarek’in devrilmesinin bu yılki yıldönümünden bir gün önce yapılan yürüyüşte polis kurşunuyla ölen 31 yaşındaki kadın Şeyma el-Sabbağ’ın ölüm nedeni hakkında skandal bir açıklama yapıldı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, bir televizyon programına çıkan Mısır Adli Tıp Kurumu’nun sözcüsü Hişam Abdül Hamid, genç kadının ölümünü ‘çok zayıf’ olmasına bağladı. Polisin pompalı tüfekle göstericilere ateş açması sonucu vücuduna saçmalar isabet eden Sabbağ hakkında konuşan Hamid, “Bilimsel verilere göre ölmemeliydi. Çok nadir bir vaka” dedi. Sabbağ’ın zayıflığına vurgu yapan adli tıp sözcüsü, “Vücudu bir deri bir kemik gibiydi. Hiç yağ oranı yokmuş. Bu nedenle saçmalar vücuduna kolaylıkla girdi. 4 ya da 5 saçma kalbine ve akciğerlerine kadar nüfuz etti. Ölümüne bu sebep oldu” ifadesini kullandı.

Mısır'da kadın eylemci vurularak öldürüldü

'GÜLÜNÇ AÇIKLAMA'

Sözcü, daha kilolu birinin bunu hafif yaralarla atlatacağını savunarak, Sabbağ’ın yanında boynundan vurulan erkek bir eylemciyi örnek gösterdi. ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden Sarah Leah Whitson, “Bu gülünç açıklamalar hükümetin sayısız cinayetine kalın bir saçmalık tabakası ekliyor” dedi.