Af Örgütü'nden Hamas'a işkence ve idam suçlaması

Af Örgütü'nden Hamas'a işkence ve idam suçlaması
Af Örgütü'nden Hamas'a işkence ve idam suçlaması
Uluslararası Af Örgütü, Hamas'ın geçen yıl İsrail'le işbirliği yaptıkları iddiasıyla birçok Filistinli'ye işkence uyguladığını ve 23 kişiyi idam ettiğini öne sürdü.

RADİKAL - Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan raporda, Hamas'ın geçen yaz Filistinlilere işkence yaptığı ve idam cezaları verdiği iddia edildi. Rapora göre, Hamas geçen yaz İsrail'le yaşanan savaş sırasında en az 23 Filistinli'yi idam etti. Raporda söz konusu kişilerin 'İsrail'le işbirliği yapmakla' suçlandığı belirtildi.

İsrail'in 50 gün süren saldırıları sırasında Hamas'ın Gazze Şeridi'nde büyük bir operasyon başlattığı ve 'işbirlikçi' olmakla suçladığı kişileri, kamuoyunun gözü önünde idam ettiği öne sürüldü. Rapora göre öldürülenlerden 16'sı Gazze Savaşı öncesinde cezaevinde tutukluydu. Bu kişiler arasında zihinsel engelli eski bir polis memurunun da bulunduğu ve 15 yıl hapis cezasına mahkum edildiği belirtildi. Ancak söz konusu polisin hapis cezasını çekmek yerine 22 Ağustos 2014 tarihinde Hamas güçlerince öldürüldüğü iddia edildi. Öldürülen polisin kardeşi, ağabeyinin cesedini gördüğünü, kol ve bacaklarının kırık olduğunu ve vücudunda çok sayıda bıçak izi bulunduğunu ileri sürdü.

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

İSRAİL'İ SAVAŞ SUÇU İŞLEMEKLE SUÇLADI

Hamas'ın "öldürdüğü" Filistinliler'den 8'inin yargılama sürecinin henüz tamamlanmadığı da açıklandı. 6 kişinin ise öldürülmeden önce haklarında verilen kararlara itiraz ettikleri öğrenildi. Af Örgütü'nün raporunda, Hamas'a bağlı sivil giyimli silahlı kişilerin çok sayıda Filistinli'yi haklarında herhangi bir tutuklama kararı olmadığı halde gözaltına alarak işkence ettiği bilgisine de yer verildi. Af Örgütü raporunda, Hamas'ın İsrail'le yaşanan savaşı, Gazze Şeridi'ndeki rakiplerini ortadan kaldırmak için bir fırsat olarak gördüğü savunuldu. Öldürülenler arasında El Fetih üyelerinin de bulunduğu belirtildi.

Dünya Bankası: Gazze çöküşün eşiğinde

Af Örgütü, raporunda Hamas'ın yanı sıra İsrail'i de 'savaş suçu' işlemekle suçladı. Raporda İsrail'in askeri açıdan gerekli olmadığı halde, sivillere yönelik saldırılar düzenlendiği ve çok sayıda insanın hayatının tehlikeye atıldığı vurgulandı.

İsrail'in 50 gün süren saldırılarında Gazze Şeridi'nde çoğu sivil, 2 bin 200 Filistinli hayatını kaybetmişti. 

İki Filistinli rahibe 'azize' ilan edildi