Afgan askerinden korkunç hata

Afgan askerinden korkunç hata
Afgan askerinden korkunç hata
Afganistan'ın Helmand vilayetinde yılın ilk saatlerinde düğün alanına roket atılması sonucu kadın ve çocukların hayatını kaybettiği bildirildi. Yetkililer önce Taliban'ı suçladı ancak Afgan askerlerinin yanlışlıkla düğünü hedef aldığı ortaya çıktı.

RADİKAL - Afganistan’ın güneyindeki Helmand vilayetinde, ABD öncülüğündeki NATO birliklerinin yerel güçlere devir teslimine gölge düşürecek bir olay yaşandı. Afgan askerleri, Taliban militanları zannederek bir düğün alanına roket fırlattı, olayda çoğu kadın ve çocuk 30 kişi öldü, 50 kişi yaralandı. 1 Ocak 2015 itibariyle NATO misyonu muharip görevlerini Afgan ordusuna devrederken, olay yıllarca NATO tarafından eğitilen yerel güçlerin yeterliliğinin bir kez daha sorgulanmasına neden oldu.

ÖNCE TALİBAN AÇIKLADI

Milliyet'te yer alan habere göre, 2015 yılının ilk gününün erken saatlerinde bir düğün yerine “roket saldırısı” düzenlendiği bildirildi. Düğünün gerçekleştiği evde yaşanan patlamanın ardından önce Taliban suçlandı. Taliban ise eve saldırı düzenlendiğini yalanlayarak, saldırıdan Afganistan ordusunun sorumlu olduğunu açıkladı. Sonunda Afganistan Savunma Bakanlığı da olayın militanların saldırısı olmadığını açıklarken Afgan askerlerinin “yanlışlıkla” düğün yerine roket attığı ortaya çıktı.

KADINLARIN ODASINA DÜŞTÜ

Helmand’ın Sangin ilçesi vilayetin en güvensiz bölgelerinden biri. İlçede, Taliban’ın haşhaş yetiştirdiği biliniyor. Vali Yardımcısı Muhammed Resulyar, AFP haber ajansına, düğünün gerçekleştiği sırada Taliban militanlarının bölgedeki bir askeri kontrol noktasına saldırdığı aktardı. O sırada düğündeki konuklar, gelinin damadın evine getirilmesini kutlamak amacıyla havaya ateş açıyordu. O sırada Afgan askerler, bu silah seslerinin militanlara ait olduğunu zannederek düğün alanını hedef aldı. Kadın konukların toplandığı odaya iki roket isabet ederken çoğu kadın ve çocuk 30 kişi öldü, 50 kişi yaralandı.

Pakistan'da 500 kişi idam edilecek

Taliban bu kez banka bastı


Afganistan hükümeti, Helmand’a inceleme ekibi gönderirken roketlerin ateşlenmesinden sorumlu olan dört askerin gözaltına alınarak askeri mahkemeye sevk edildiği bildirildi. Gözaltındaki askerlerden birinin komutan olduğu aktarıldı. Helmand vilayeti komutanı General Sultan Mahmud, olay sırasında bölgede olan tüm askerlerin soruşturmaya tabi tutulmak üzere üslerine kapatıldığını söyledi. Birleşmiş Milletler’in Afganistan’daki misyonu ise olayı kınadı.

Afganistan'da 40 Talibanlı teslim oldu

59 Taliban militanı öldürüldü


3 BİN 188 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

ABD liderliğindeki NATO güçlerinin Afganistan’daki misyonu 28 Aralık’ta başkent Kabil’de düzenlenen törenle resmen sona erdi. 13 yıl önce 50’den fazla ülkenin katılımıyla Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) kapsamında başlayan Taliban ve El Kaide ile mücadele misyonu, 1 Ocak 2015 itibari ile “Kararlı Destek” misyonuna dönüştü.

“Kararlı Destek” kapsamında 16 bini ABD'li, 18 bin 500 yabancı asker, Afgan güçlerine eğitim, danışma ve yardım hizmeti vermek için ülkede kalacak. ABD askerlerinin belli bir kısmı özel durumlarda terörle mücadele operasyonlarına da katılacak. Birleşmiş Milletler verilerine göre, Ocak-Kasım 2014 döneminde çoğunluğu Taliban kaynaklı şiddet olaylarında 3 bin 188 kişi hayatını kaybetti.

Afganistan ve Pakistan'da Taliban operasyonu: 60 ölü

Afganistan Taliban'ı Pakistan Talibanı'nı kınadı